Badanie na ojcostwo – W jaki sposób je zrobić?

Sytuacje w życiu bywają różne, znajdą się ludzie, którzy będą chcieli wykonać badanie na ojcostwo, by potwierdzić swoje obawy. Zastanawiając się jak to zrobić, posiada się dwie opcje, które będą zależeć od własnego wyboru. Takie badania można zrobić wysyłkowo lub w punkcie pobrań.

Jak wykonać badanie na ojcostwo wysyłkowo?
Jak wykonać badanie na ojcostwo w punkcie pobrań?
Jak znaleźć punkt pobrań do wykonania badania na ojcostwo?
Jakie badanie na ojcostwo lepiej zrobić – wysyłkowe czy w punkcie pobrań?

Jak wykonać badanie na ojcostwo wysyłkowo?

Takie badanie można wykonać jak najbardziej anonimowo, co daje dużą swobodę, ponieważ nie trzeba podawać swoich danych personalnych. Zamawia się testy na ojcostwo przez internet, po czym zależnie od serwisu, w jakim złożyliśmy zamówienie, należy oczekiwać na zestawy do pobrania wymazu z błony śluzowej policzka, zwykle czas oczekiwania to dwa dni robocze. Gdy się je otrzyma, można przejść do działania. Do zamówionego pakietu dołączona jest instrukcja jak pobrać wymaz od dziecka i domniemanego ojca. Po wykonaniu tego zadania trzeba odesłać gotowe próbki do laboratorium. Aby to zrobić, należy zamówić kuriera przez serwis, na który dana osoba się zdecydowała. Przyjedzie on po gotowe próbki, a następnie przekaże je dalej na badania. Wyniki testów na ojcostwo, będą udostępniane online.

Jak wykonać badanie na ojcostwo w punkcie pobrań?

W tym przypadku potrzebna jest zgoda obojga rodziców na badanie dziecka. Zgodnie z pakietem badań, otrzymuje się zestawy do pobrania wymazu z błony śluzowej policzka, po czym oddaje się je do danego punktu pobrań. W laboratorium będą przeprowadzane testy na ojcostwo, obejmujące analizę 24 markerów genetycznych. Wyniki będą podane online, poprzez pocztę lub w punkcie pobrań.

Jak znaleźć punkt pobrań do wykonania badania na ojcostwo?

Takie punkty można zrobić w placówkach oferujących testy DNA. Są one praktycznie wszędzie, więc niezależnie od lokalizacji, będzie można znaleźć dogodny obiekt. W Polsce istnieje około 200 takich punktów pobrań, co daje duże możliwości wyboru. Drogą internetu można znaleźć mapę, która pokaże wszystkie dostępne placówki zajmujące się tymi badaniami DNA.

Jakie badanie na ojcostwo lepiej zrobić – wysyłkowe czy w punkcie pobrań?

Oba te badania wykluczą lub potwierdzą ojcostwo. W przypadku realizacji wysyłkowej jest się kompletnie anonimowym i nie trzeba zgody innych osób, co daje dużą swobodę oraz możliwości, zrobienia badań w tajemnicy. W punkcie pobrań wymagana jest zgoda obu rodziców, więc w tym przypadku trzeba mieć uzasadnione podejrzenia bycia biologicznym ojcem. Nie ma konkretnej odpowiedzi na to, które badanie lepiej zrobić, wszystko zależy od określonej sytuacji, w której dana osoba się znajduje.