Ile kosztuje test na ojcostwo? Czy przy wyborze badania warto kierować się tylko ceną?

Sprawdź, ile kosztują badania DNA i na co zwrócić uwagę

Czy tanie testy na ojcostwo to faktycznie dobra okazja? Co ma realny wpływ na koszt badań DNA? Czy warto oszczędzać na teście na ojcostwo?

Cena testu na ojcostwo jest tematem bardzo często pojawiającym się np. na forach. Okazuje się bowiem, że ceny za test na ojcostwo wahają się od 600 zł do nawet 2000 zł. Wielu Pacjentów dopytuje, skąd biorą się tak duże różnice i czy wynik zawsze będzie tak samo pewny? Podpowiadamy, co wpływa na cenę testu na ojcostwo i na co zwrócić uwagę, by nie dać się nabić w przysłowiową butelkę.

Warto przede wszystkim pamiętać, że cena nie powinna być jedynym czynnikiem przy wyborze badania. Chociaż w czasie podejmowania decyzji mało kto zastanawia się nad tym, co zrobi z wynikiem w przyszłości, dobrze o tym pomyśleć. Co w sytuacji, gdy wynik wykluczy ojcostwo? Co będę chciał z nim zrobić ? może wykorzystać w sądzie? Czy jestem gotowy, żeby jeszcze raz wykonać badanie? Czy chcę ponieść dodatkowe opłaty, np. związane z koniecznością przekazania innej próbki? I najważniejsze – co w momencie, jeśli wynik taniego badania DNA byłby błędny (np. wskazałby na wykluczenie, chociaż powinno być potwierdzenie)?

Akredytacja laboratorium
 – tylko wynik badania z akredytowanego laboratorium jest wiarygodnym dowodem w sądzie. Akredytacja jest  także bardzo ważne wtedy, gdy wykonujesz badanie prywatnie. Dowiedz się więcej dlaczego >>

Gwarancja na próbki
– inaczej działanie “do skutku”. To szczególnie ważne w przypadku próbek śladowych tj. np. włosy czy niedopałek itp. ponieważ w ich przypadku może zaistnieć konieczność dodatkowych analiz, za które nic nie zapłacisz jeśli masz gwarancję. Dowiedz się więcej …

Jakość stosowanych odczynników
– producenci renomowanych odczynników dają gwarancję, że badanie wykonane zgodnie z instrukcją pozwoli na uzyskanie pewnego rezultatu.W przypadku “domowej roboty” odczynników nie ma takiej gwarancji.

Doświadczenie kadry laboratorium
– im pracownik ma większe kwalifikacje tym wyższe są koszty jego zatrudnienia. Z drugiej strony doświadczenie pracowników ma ogromne znaczenie dla pewności wydawanych wyników.

Wykonywanie badania dwa razy
– dotyczy to sytuacji, gdy ojcostwo jest wykluczone. To bardzo ważne ponieważ pozwala wyeliminować ryzyko błędu jednak zwiększa koszty dlatego nie wszystkie laboratoria sprawdzają swoje wyniki w ten sposób.

Ilość badanych markerów genetycznych
– analiza przynajmniej 24 markerów DNA jest ważna w szczególności wówczas, gdy w badaniu nie uczestniczy matka. Dowiedz się więcej dlaczego tak ważne jest badanie 24 markerów DNA…

Tego dowiesz się z artykułu:

Co wpływa na cenę badania DNA? Ile musimy zapłacić za PEWNY test na ojcostwo?

1. Certyfikaty, akredytacja PCA i kontrola jakości
Nie wszystkie laboratoria decydują się na takie, bądź co bądź, kosztowne przedsięwzięcie. Jeśli laboratorium nie ponosi kosztów akredytacji, może pozwolić sobie na mniejsze ceny za analizę. Akredytacja PCA wiąże się z pracochłonnym procesem dostosowania laboratorium do rygorystycznych wymogów, “prześwietleniem” całej pracy. Co ważne: wyniki badań wykonanych w akredytowanym laboratorium można potem wykorzystać w sądzie. Posiadane certyfikaty i udział w międzynarodowych kontrolach świadczą o wysokiej jakości przeprowadzanych badań. testDNA Laboratorium Sp. z o.o. każdego roku bierze udział w takich programach, na bieżąco poddając się kontrolom zewnętrznym. Posiada również Akredytację PCA zgodną z normą ISO 17025 (Nr AB 1618). Nasze certyfikaty można zobaczyć na stronie internetowej i w siedzibie laboratorium, udostępniamy je również w formie elektronicznej. Jako jedyne prywatne laboratorium w Polsce uzyskaliśmy ponadto 100% zgodności w testach na ojcostwo w programie biegłości CTS.
2. Badanie 34 markerów DNA
Wiele tanich testów opartych jest na 16 markerach DNA, ponieważ analiza mniejszej liczby markerów jest po prostu tańsza. Jeśli w badaniu nie bierze udziału matka, 16 markerów bardzo często nie wystarczy, by wynik był pewny. testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wykonuje analizę na 34 markerach, co jest międzynarodowym standardem i gwarantuje pewny wynik – potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem na najwyższym możliwym prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Taki rezultat jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.
3. Badanie różnych próbek
Mogą być to nie tylko wymazy z policzka, ale także szklanki, kubeczki, włosy z cebulkami, smoczki, sztućce itp. W przypadku tanich testów za taką próbkę trzeba dopłacać nawet 400 złotych!
4. Gwarancja próbki do skutku
Stała cena za badanie, nawet jeśli próbka okaże się złej jakości. Do testDNA Laboratorium Sp. z o.o. można dosłać bezpłatnie kolejną próbkę (niektóre laboratoria wymagają w takim przypadku dopłaty od 200 zł za każdy dodatkowy materiał).
5. Dwukrotne wykonanie badania w przypadku wyniku wykluczającego
testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wykonuje badanie raz jeszcze (analizuje w tym celu drugą próbkę), a na każdym wydanym wyniku znajduje się podpis i pieczątka osoby wykonującej i zatwierdzającej badanie wraz z numerem uprawnień.
6. Stacjonarne przychodnie, w których można pobrać próbki
To najlepszy dowód na to, że laboratorium rzeczywiście istnieje. Pobierając próbkę do badań stacjonarnie zyskujemy pewność co do jej prawidłowego zabezpieczenia do analizy.
7. Profile genetyczne na wyniku
To innymi słowy genetyczny odcisk palca danej osoby, to kolejny dowód na wiarygodność badania DNA, jaką zyskuje pacjent wybierający testDNA Laboratorium Sp. z o.o.
8. Odczynniki firmy PROMEGA
Laboratoria wykorzystujące tańsze odczynniki automatycznie są w stanie obniżyć cenę za wykonanie testu na ojcostwo. Jednak jakość wykorzystywanych odczynników ma olbrzymi wpływ na uzyskanie poprawnego wyniku, dlatego warto wybierać laboratoria stosujące odczynniki renomowanych producentów. Najwyższej jakości odczynniki zapewniają prawidłową analizę, dlatego wykorzystanie ich do realizacji testu na ojcostwo jest tak ważne. Nowoczesny sprzęt pozwala za każdym razem wydać jednoznaczny wynik – na podstawie dowolnej próbki z materiałem DNA.
9. Obsługa pacjenta 7 dni w tygodniu - nawet do godziny 22.00
Mogą Państwo kontaktować się z nami codziennie – od poniedziałku do piątku 7:00-22:00, a w weekendy i święta 9:00-21:00. Doświadczeni konsultanci pomagają, rozwiewają wątpliwości i podchodzą do każdego Pacjenta indywidualnie.

Na jakie dodatkowe opłaty należy uważać?

1. Koszt ponownego pobrania próbki / ponownej analizy
Laboratoria bardzo często zapewniają, że ponowne pobranie zdarza się rzadko. Warto jednak wiedzieć, że zarówno wymazy z policzka, jak i próbki śladowe (np. maszynka, włosy, smoczek) to materiały biologiczne – i może się okazać, że z jakiegoś powodu nie będą nadawały się do badania. Aby można było wydać wynik, konieczne jest dosłanie jeszcze jednej próbki. Warto wybrać laboratorium, które taką gwarancję ma w cenie. Szczególnie w sytuacji, gdy chcesz przekazać próbki takie jak szczoteczka, niedopałek papierosa czy inne materiały śladowe.
2. Koszt pobrania próbki w placówce
Niska cena często dotyczy tylko badania wysyłkowego, a za pobranie próbki przez personel medyczny trzeba dopłacać.
3. Koszt wysyłki zestawu, wyniku i odbioru próbek
Warto sprawdzić, czy kurier (lub inna forma wysyłki, np. paczkomat) jest w cenie. W końcu ostateczny koszt wszystkich wysyłek to nawet kilkadziesiąt złotych
4. Koszt włączenia próbki od matki do badania
Niska cena najczęściej dotyczy badania tylko dwóch osób – ojca i dziecka. A może się zdarzyć, że włączenie próbki od matki będzie konieczne (szczególnie jeśli badanych jest tylko 16 markerów DNA).
5. Koszt rozszerzenia analizy z 16 do 34 markerów DNA
6. Koszt analizy innej próbki niż wymaz z policzka, np. smoczka
Niektóre laboratoria mówią, że takie próbki jak włosy, szczoteczka do zębów czy niedopałek papierosa są mniej pewne. To nieprawda! Wiarygodne labotorium jest w stanie zbadać każdą próbkę. Jeśli laboratorium nie ma jednak doświadczenia w ich analizie – albo w ogóle się jej nie podejmie, albo zakończy się ona niepowodzeniem (i znów konieczne będą dodatkowe opłaty).

Jak wybrać laboratorium badań DNA?

Jeśli szukasz pewnego testu na ojcostwo, celuj z wyborem w ceny wyższe. Dlaczego? Ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że na koszt badań wpływają realne środki przeznaczone na poprawną analizę próbki. Upewnij się zatem, czy laboratorium faktycznie ponosi koszty za certyfikaty, kontrolę jakości, wysoką jakość obsługi klienta, ilość badanych markerów DNA (np. 34) oraz z jakich próbek może zbadać DNA (np. szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, wymaz z policzka).

W jaki sposób to sprawdzić? Szukaj na stronach www certyfikatów, referencji dla laboratorium, bądź poproś o wysłanie takiej informacji na maila w formie np. skanów certyfikatów. Zależy Ci przecież na PEWNOŚCI uzyskanego wyniku. Sprawdź również opinie o danym laboratorium – nie tylko na jego stronie, ale też np. na Facebooku czy w Google.

test na ojcostwo cena, testy na ojcostwo cena, ile kosztuje test na ojcostwo, ile kosztują badania DNA, ile kosztuje badanie na ojcostwo, ile koztuje test DNA na ojcostwoDajemy Państwu coś znacznie ważniejszego niż niska cena – pewność, spokój i bezpieczeństwo…

Wiemy, że badanie DNA w wielu przypadkach zmienia całe życie naszych pacjentów, dlatego spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Aby jej sprostać cały czas szkolimy nasz personel, zatrudniamy cenionych specjalistów którzy pracowali m.in. w Zakładzie Medycyny Sądowej, uczestniczymy w międzynarodowych programach certyfikujących, poddajemy się ocenie zewnętrznych ośrodków.  To oczywiście wiąże się dla nas z większymi kosztami związanymi z prowadzeniem laboratorium, ale nie to jest dla nas najważniejsze.

Najważniejsze jest dla nas to, że możemy Państwu dać gwarancję pewnego wyniku – testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Czy warto oszczędzać na teście na ojcostwo?

Nie! Nie warto oszczędzać na teście na ojcostwo. To badanie, które często wykonuje się raz na całe życie i od ktorego zależy naprawdę dużo. Najlepiej więc wybrać pewne laboratorium z akredytacją, aby pozbyć się wszelkich wątpliwości i podejrzeń co do kwestii biologicznego ojcostwa.

 

.

Zobacz, jak pracuje laboratorium 


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
pon.-czw. 7:00-22:00, pt. 7:00-20:00, weekendy i święta: 9:00-21:00

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz