Analiza 24 markerów DNA – pewny test na ojcostwo

Analiza 24 markerów DNA w teście na ojcostwo gwarantuje pacjentowi otrzymanie PEWNEGO wyniku. Co więcej, jeśli do analizy próbki DNA laboratorium wykorzystuje 24 markery DNA, czyli największą pulę badanych markerów na rynku, udział matki dziecka w badaniu nie jest konieczny.

Badanie 24 czy 16 markerów DNA?

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wykonuje w standardzie analizę próbki DNA w najszerszy możliwy obecnie sposób, czyli na właśnie 24 markerach DNA. W ten sposób wynik badania albo wyklucza ojcostwo w 100%, albo potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,9999%.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii jasno określają, iż wynik potwierdzający ojcostwo domniemanego ojca musi być wydany z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%, bo tylko tak rozstrzygnięta analiza może być określona jako “prawdopodobieństwo graniczące z pewnością”.

Analiza 24 markerów DNA ma zastosowanie w sytuacji, gdy w teście na ojcostwo biorą udział tylko mężczyzna i dziecko (badanie bez udziału matki). W przypadku badań wykorzystywanych do celów prywatnych ma to miejsce stosunkowo często. Dzięki analizie aż 24 markerów można uzyskać w takiej sytuacji 100% wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii wynik, który potwierdza ojcostwo, powinien być wydany z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Wtedy taki wynik określa się jako “prawdopodobieństwo graniczące z pewnością”. Analiza mniejszej liczby markerów DNA przy badaniu tylko mężczyzny i dziecka może nie wystarczyć, by uzyskać potwierdzenie ojcostwa z zalecanym prawdopodobieństwem i by wydać jednoznaczny rezultat. W sytuacji kiedy prawdopodobieństwo ojcostwa jest niższe niż 99,9999%, zaleca się rozszerzenie badania o większą liczbę markerów lub włączenie do testu materiału od matki.Dr Paulina Wolańska-Nowak, ekspert ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki, testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Co w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo ojcostwa wyniesie mniej niż 99,9999%?

Jeśli ośrodek uzyskuje tak niskie prawdopodobieństwo ojcostwa przy badaniu 16 markerów, konieczne jest rozszerzenie jej o dodatkowe markery DNA. Może też zaistnieć konieczność  włączenia do badania próbki pobranej od matki, a to wszystko może wpłynąć na zmianę wyniku i wydłużenie czasu analiz. Warto więc dopytać wcześniej w laboratorium z jakim prawdopodobieństwem ojcostwa wydaje wyniki potwierdzające je. Czytaj więcej >

Markery DNA tworzą unikalny profil genetyczny

Są to konkretne miejsca na DNA, charakterystyczne dla danej osoby. Każdy z nas dziedziczy materiał genetyczny w połowie po matce, a w połowie po biologicznym ojcu. Ostatecznie na wyniku badania markery opisane są dwiema liczbami. Odpowiadają one ilości powtórzeń analizowanych sekwencji. Poniżej przedstawiono fragmenty tabeli z profilami genetycznymi, przykładowego wyniku potwierdzającego oraz wykluczającego ojcostwo. Zobacz jakie informacje zawiera wynik badania ojcostwa >

O potwierdzeniu ojcostwa można mówić wtedy, kiedy jedna z dwóch liczb w konkretnym markerze u dziecka pokrywa się z jedną z liczb występujących u ojca. Pełna zgodność we wszystkich 6 badanych markerach świadczy o biologicznym pokrewieństwie. Jeśli natomiast w co najmniej czterech badanych markerach nie wystąpi taka zgodność liczb, wtedy mówi się o 100% wykluczeniu biologicznego ojcostwa. Poniżej przedstawiamy Państwu fragment wyniku (4 markery DNA), który zobrazuje dwa opisane rezultaty.

 

.

.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

?Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako ?następny? lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.?

Kinga
 

Zobacz, jak pracuje laboratorium


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 22:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Emilia Mazur

mgr Emilia Mazur

mgr Klaudia Müller

mgr Klaudia Müller

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz