Analiza 34 markerów DNA – pewny test na ojcostwo

Analiza 34 markerów DNA w teście na ojcostwo gwarantuje pacjentowi otrzymanie PEWNEGO wyniku. Co więcej, jeśli do analizy próbki DNA laboratorium wykorzystuje 34 markery DNA, czyli największą pulę badanych markerów na rynku, udział matki dziecka w badaniu nie jest konieczny.

Badanie 34 czy 16 markerów DNA?

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wykonuje w standardzie analizę próbki DNA w najszerszy możliwy obecnie sposób, czyli na właśnie 34 markerach DNA. W ten sposób wynik badania albo wyklucza ojcostwo w 100%, albo potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,9999%.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii jasno określają, iż wynik potwierdzający ojcostwo domniemanego ojca musi być wydany z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%, bo tylko tak rozstrzygnięta analiza może być określona jako „prawdopodobieństwo graniczące z pewnością”.

Analiza 34 markerów DNA ma zastosowanie w sytuacji, gdy w teście na ojcostwo biorą udział tylko mężczyzna i dziecko (badanie bez udziału matki). W przypadku badań wykorzystywanych do celów prywatnych ma to miejsce stosunkowo często. Dzięki analizie aż 34 markerów można uzyskać w takiej sytuacji 100% wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii wynik, który potwierdza ojcostwo, powinien być wydany z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Wtedy taki wynik określa się jako „prawdopodobieństwo graniczące z pewnością”. Analiza mniejszej liczby markerów DNA przy badaniu tylko mężczyzny i dziecka może nie wystarczyć, by uzyskać potwierdzenie ojcostwa z zalecanym prawdopodobieństwem i by wydać jednoznaczny rezultat. W sytuacji kiedy prawdopodobieństwo ojcostwa jest niższe niż 99,9999%, zaleca się rozszerzenie badania o większą liczbę markerów lub włączenie do testu materiału od matki.Dr Paulina Wolańska-Nowak, ekspert ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki, testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Co w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo ojcostwa wyniesie mniej niż 99,9999%?

Jeśli ośrodek uzyskuje tak niskie prawdopodobieństwo ojcostwa przy badaniu 16 markerów, konieczne jest rozszerzenie jej o dodatkowe markery DNA. Może też zaistnieć konieczność  włączenia do badania próbki pobranej od matki, a to wszystko może wpłynąć na zmianę wyniku i wydłużenie czasu analiz. Warto więc dopytać wcześniej w laboratorium z jakim prawdopodobieństwem ojcostwa wydaje wyniki potwierdzające je. Czytaj więcej >

Markery DNA tworzą unikalny profil genetyczny

markery DNASą to konkretne miejsca na DNA, charakterystyczne dla danej osoby. Każdy z nas dziedziczy materiał genetyczny w połowie po matce, a w połowie po biologicznym ojcu. Ostatecznie na wyniku badania markery opisane są dwiema liczbami. Odpowiadają one ilości powtórzeń analizowanych sekwencji. Poniżej przedstawiono fragmenty tabeli z profilami genetycznymi, przykładowego wyniku potwierdzającego oraz wykluczającego ojcostwo. Zobacz jakie informacje zawiera wynik badania ojcostwa >

O potwierdzeniu ojcostwa można mówić wtedy, kiedy jedna z dwóch liczb w konkretnym markerze u dziecka pokrywa się z jedną z liczb występujących u ojca. Pełna zgodność we wszystkich badanych markerach świadczy o biologicznym pokrewieństwie. Jeśli natomiast w co najmniej czterech badanych markerach nie wystąpi taka zgodność liczb, wtedy mówi się o 100% wykluczeniu biologicznego ojcostwa. Poniżej przedstawiamy Państwu fragment wyniku (4 markery DNA), który zobrazuje dwa opisane rezultaty.

 

.

.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga
 

Zobacz, jak pracuje laboratorium


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz