Test na ojcostwo a analiza 24 markerów DNA - co to oznacza? |
Laboratorium badawcze akredytowane przez PCA
Pon-pt. 7.00-22.00, Weekendy i święta: 9.00-21.00

Analiza 24 markerów DNA

Analiza 24 markerów DNA daje zawsze pewny i jednoznaczny wynik testu ojcostwa. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy badane są tylko dwie osoby: dziecko i potencjalny ojciec. Jest to obecnie najszerszy test ojcostwa, w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wykonywany w standardzie.

https://www.ustalojcostwo.pl/wp-content/uploads/2016/10/testDNA_przykładowy_wynik_z_danymi.pdf24 markery DNA – co zyskujesz?

  • Pewny wynik. 24 markery DNA pozwalają uzyskać wynik, który wyklucza ojcostwo w 100% lub potwierdza je z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,9999%. Taki wynik jest pewny według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.
  • Jednoznaczny wynik. Również wtedy, gdy DNA dziecka różni się od DNA rodziców z powodu mutacji (która nie wpływa na zdrowie i jest ?niewidoczna?). Jeśli analiza obejmuje tylko 16 markerów DNA, mogą wtedy pojawić się niezgodności. Wynik będzie niejednoznaczny i konieczne może być włączenie matki do badania. Dzięki analizie 24 markerów DNA takich sytuacji jest mniej.

Dlaczego analiza 16 markerów DNA to za mało?

Ponieważ zdarza się, że nie pozwala na uzyskanie wyniku potwierdzającego ojcostwo z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. Zgodnie z zaleceniami  Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii tylko taki wynik jest uznawany za pewny. W genetyce sądowej określany jest jako ?prawdopodobieństwo graniczące z pewnością?
.

Co w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo ojcostwa wyniesie mniej niż 99,9999%?

Jeśli ośrodek uzyskuje tak niskie prawdopodobieństwo ojcostwa przy badaniu 16 markerów, konieczne jest rozszerzenie jej o dodatkowe markery DNA. Może też zaistnieć konieczność  włączenia do badania próbki pobranej od matki, a to wszystko może wpłynąć na zmianę wyniku i wydłużenie czasu analiz. Warto więc dopytać wcześniej w laboratorium z jakim prawdopodobieństwem ojcostwa wydaje wyniki potwierdzające je. Czytaj więcej >

Markery DNA tworzą unikalny profil genetyczny

Są to konkretne miejsca na DNA, charakterystyczne dla danej osoby. Każdy z nas dziedziczy materiał genetyczny w połowie po matce, a w połowie po biologicznym ojcu. Ostatecznie na wyniku badania markery opisane są dwiema liczbami. Odpowiadają one ilości powtórzeń analizowanych sekwencji. Poniżej przedstawiono fragmenty tabeli z profilami genetycznymi, przykładowego wyniku potwierdzającego oraz wykluczającego ojcostwo. Zobacz jakie informacje zawiera wynik badania ojcostwa >

O potwierdzeniu ojcostwa można mówić wtedy, kiedy jedna z dwóch liczb w konkretnym markerze u dziecka pokrywa się z jedną z liczb występujących u ojca. Pełna zgodność we wszystkich 6 badanych markerach świadczy o biologicznym pokrewieństwie. Jeśli natomiast w co najmniej czterech badanych markerach nie wystąpi taka zgodność liczb, wtedy mówi się o 100% wykluczeniu biologicznego ojcostwa. Poniżej przedstawiamy Państwu fragment wyniku (4 markery DNA), który zobrazuje dwa opisane rezultaty.

Potwierdzenie ojcostwa – pełna zgodność w badanych markerach
(na czerwono zaznaczono liczby wspólne dla dziecka i ojca)

Analiza 24 markerów DNA

Wykluczenie ojcostwa – wystąpienie co najmniej 4 niezgodności
(na czerwono zaznaczono  liczby, które nie są zgodne u dziecka u ojca)
Analiza 24 markerów DNA

Porównując uzyskane liczby w danym markerze u dziecka i ojca nie należy kierować się kolejnością ich zapisu (tym czy znajdują się po lewej czy po prawej stronie w kolumnie). Ważne jest to, aby były one ze sobą zgodne.

.

.
Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 22:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Emilia Mazur

mgr Emilia Mazur

mgr Klaudia Müller

mgr Klaudia Müller

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz

Zadzwoń teraz
Napisz na czacie