Sądowy test na ojcostwo – badania DNA bez skierowania z sądu

Pewny dowód w sprawach o ustalenie ojcostwa, alimenty i sprawy spadkowe

Badanie DNA na potrzeby sądowe można wykonać bez konieczności skierowania z sądu. Ważne jest to, aby takie badanie zostało wykonane przez laboratorium, które posiada akredytację PCA zgodną z normą ISO 17025. Wykonując prywatnie badanie DNA do sądu zleceniodawca zyskuje na czasie, ponieważ proces składania wniosku wydłuża termin otrzymania dowodu w postaci ekspertyzy DNA. Co więcej samo postępowanie sądowe trwa dość długo, a przedstawienie gotowego wyniku testu DNA znacznie skraca ten proces.

Zaletą skorzystania z tego rodzaju badania. jest również prawo wyboru, tj. pacjent sam decyduje, gdzie odda próbkę do analizy. Samodzielne wybranie laboratorium nie jest możliwe w przypadku skierowania przez sąd, wówczas wybiera je ta właśnie instytucja. testDNA laboratorium Sp. z o.o. posiada ponad 200 stacjonarnych miejsc poboru próbki DNA w całej Polsce.

Kto bierze udział w sądowym teście na ojcostwo?

W sądowym teście DNA ustalającym ojcostwo bierze udział ojciec, dziecko i matka (chyba, że udział matki jest wykluczony ze względu na niemożliwość ustalenia miejsca zamieszkania lub matka nie żyje). W takim badaniu DNA laboratorium analizuje nie tylko ojcostwo domniemanego ojca, ale również macierzyństwo. Dlaczego? Przede wszystkim aby wykluczyć wszelkie wątpliwości dotyczące biologicznej więzi danej rodziny, w tym na przykład ewentualną podmianę dzieci w szpitalu.

Sądowy test na ojcostwo odbywa się zawsze w OBECNOŚCI ŚWIADKÓW. Na początku sprawdzana jest tożsamość osób, od których pobierana będzie próbka DNA. Uzyskany wynik zyskuje dodatkowo ekspertyzę doświadczonego biegłego sądowego.

A co jeżeli teście mogą wziąć udział tylko ojciec i dziecko?

W takiej sytuacji można wykonać test DNA do celów prywatnych z każdej próbki (np. wymaz z policzka, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, chusteczka z katarem czy smoczek) i zbadać tylko dziecko oraz domniemanego ojca. Próbki można pobrać samodzielnie w domu lub w placówce blisko miejsca zamieszkania – posiadamy ponad 200 placówek na terenie całej Polski.
.
Badanie DNA wykonywane jest na aż 24 markerach DNA, dlatego sam wynik takiego badania jest pewny jak badania sądowego, w którym bierze udział również matka. Co ważne, taki wynik również może być wykorzystany w sprawie sądowej! Może stanowić tzw. dowód wstępny , tak aby rozpocząć sprawę. Czasami może również być dowodem rozstrzygającym – kiedy żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu co do wyniku.

Badania DNA na ustalenie ojcostwa – tylko w akredytowanym laboratorium

Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 listopada 2013 roku, wyniki badań laboratoryjnych mogą być użyte przez organ ścigania i wymiaru sprawiedliwości tylko wtedy, gdy laboratorium posiada właśnie Akredytację na zgodność normą PN-EN ISO/IEC 17025 (NR AB 1618). Dzięki temu wyniki mogą być wykorzystane w sądzie, a co więcej: są one ważne również za granicą.

Nasi eksperci

Prokurat-1Barbara Prokurat,ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Z zawodu biotechnolog. Studia ukończyła w 2003 r. na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją Genetyka Molekularna. Od 2012 r. pełni również rolę biegłego sądowego z zakresu ustalania ojcostwa i pokrewieństwa biologicznego w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Regularnie opracowuje ekspertyzy na zlecenie polskich sądów i prokuratury oraz policji. Z marką testDNA związana od 2004 roku. 

Dr Paulina Wolańska-Nowak, ekspert ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki

Z zawodu biolog molekularny. Studia ukończyła w 1982 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim ze specjalizacją Biofizyka. Doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu genetyki sądowej. Wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Specjalista laboratoryjnej genetyki sądowej i biegła sądowa z listy Sądu Okręgowego w Krakowie.

Czytaj więcej o naszej kadrze >

Wyniki badań DNA w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. są honorowane przez polskie sądy

  • Badanie 24 markerów DNA u każdej osoby – należy zwrócić uwagę, iż analiza takiej liczby markerów DNA to najpewniejszy wynik badania. Wiele laboratoriów wykonuje analizy tylko na podstawie 16 markerów DNA.
  • Test na ojcostwo wykonywany odczynnikami renomowanej firmy PROMEGA – najwyższej jakości odczynniki gwarantują pewny wynik testu.
  • testDNA Laboratorium Sp. z o.o. zatrudnia najlepszych specjalistów w swoim fachu – analizę próbek DNA przeprowadzają osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, są to specjaliści z długoletnim doświadczeniem stale podnoszący wiedzę poprzez uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach, mają na koncie wiele publikacji naukowych

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

?Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako ?następny? lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.?

Kinga
 

Zobacz, jak pracuje laboratorium


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-21:00

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz