Testy na ojcostwo i ich ceny

Test na ojcostwo cena to kluczowa kwestia przy wyborze konkretnego badania DNA. Oprócz niskiej ceny klienci poszukują wysokiej jakości badania – da się połączyć te dwa parametry, o ile analiza zostanie zlecona w sprawdzonym laboratorium. Można skorzystać z kilku typów badań, których wiarygodność sięga 99%.

Test na ojcostwo cena – czy badania DNA są jedynym rozwiązaniem?
Test na ojcostwo cena – czy można wykonać w ramach NFZ?
Test na ojcostwo cena – czy najdroższe badanie będzie najpewniejsze?
Test na ojcostwo cena – jakie są koszty?

Test na ojcostwo cena – czy badania DNA są jedynym rozwiązaniem?

Test DNA na ojcostwo jest jedyną wiarygodną metodą badania genów domniemanego ojca oraz dziecka. W przypadku potwierdzenia ojcostwa wiarygodność badania wynosi 99%, natomiast dla wykluczenia ojcostwa jest to 100%. Nie ma innej metody na określenie pokrewieństwa z dzieckiem. Co ważne, testy DNA mogą być wykorzystywane nie tylko dla ustalenia ojcostwa dziecka, ale również matki.

Test na ojcostwo cena – czy można wykonać w ramach NFZ?

Badania na ojcostwo nie służą do celów diagnostyki czy leczenia chorób – z tego powodu nie są refundowane w ramach NFZ. Jeśli ktoś chce wykonać badanie DNA na ojcostwo to może skorzystać z oferty laboratoriów genetycznych w całym kraju. Za wykonanie analizy należy jednak zapłacić z własnej kieszeni. Test na ojcostwo cena nie musi być wygórowana, dodatkowo istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty. 

Test na ojcostwo cena – czy najdroższe badanie będzie najpewniejsze?

Nie zawsze najdroższe badanie genetyczne na ojcostwo jest najlepsze. Głównym kryterium wyboru nie powinna być cena badania DNA, a opinie laboratorium czy ilość analizowanych w badaniu markerów genetycznych. Często zdarza się, że najtańsze badania zawierają tzw. ukryte koszty i oszczędność jest jedynie pozorna. Jest to kolejny czynnik, na który należy zwracać uwagę zamawiając badanie DNA.

Test na ojcostwo cena – jakie są koszty?

Ceny testów na ojcostwo zależą od wybranego typu badania. Analiza opierająca się na wymazie z policzka jest najtańsza, a jej cena zaczyna się od około 500 złotych. Droższe są badania na podstawie mikrośladów – ich cena to minimum 700 złotych. Za analizę wykorzystywaną do celów sądowych należy zapłacić 1200 do nawet 1700 złotych.