Sądowy test na ojcostwo – badania DNA bez skierowania z sądu

Pewny dowód w sprawach o ustalenie ojcostwa, alimenty i sprawy spadkowe

test dna na ojcostwo, testy dna na ojcostwo, test na ojcostwo do sądu, testy na ojcostwo do sądu, sądowe testy na ojcostwo, sądowy test na ojcostwoBadanie DNA na potrzeby sądowe można wykonać bez konieczności skierowania z sądu. Ważne jest to, aby takie badanie zostało wykonane przez laboratorium certyfikowane i sprawdzone. Wykonując prywatnie badanie DNA do sądu zleceniodawca zyskuje na czasie, ponieważ proces składania wniosku wydłuża termin otrzymania dowodu w postaci ekspertyzy DNA. Co więcej samo postępowanie sądowe trwa dość długo, a przedstawienie gotowego wyniku testu DNA znacznie skraca ten proces.

Zaletą skorzystania z tego rodzaju badania. jest również prawo wyboru, tj. pacjent sam decyduje, gdzie odda próbkę do analizy. Samodzielne wybranie laboratorium nie jest możliwe w przypadku skierowania przez sąd, wówczas wybiera je ta właśnie instytucja. testDNA Sp. z o.o. Sp. k.posiada ponad 200 stacjonarnych miejsc poboru próbki DNA w całej Polsce.

Kto bierze udział w sądowym teście na ojcostwo?

W sądowym teście DNA ustalającym ojcostwo bierze udział ojciec, dziecko i matka (chyba, że udział matki jest wykluczony ze względu na niemożliwość ustalenia miejsca zamieszkania lub matka nie żyje). W takim badaniu DNA laboratorium analizuje nie tylko ojcostwo domniemanego ojca, ale również macierzyństwo. Dlaczego? Przede wszystkim aby wykluczyć wszelkie wątpliwości dotyczące biologicznej więzi danej rodziny, w tym na przykład ewentualną podmianę dzieci w szpitalu.

Sądowy test na ojcostwo odbywa się zawsze w OBECNOŚCI ŚWIADKÓW. Na początku sprawdzana jest tożsamość osób, od których pobierana będzie próbka DNA. Uzyskany wynik zyskuje dodatkowo ekspertyzę doświadczonego biegłego sądowego.

A co jeżeli teście mogą wziąć udział tylko ojciec i dziecko?

W takiej sytuacji można wykonać test DNA do celów prywatnych z każdej próbki (np. wymaz z policzka, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, chusteczka z katarem czy smoczek) i zbadać tylko dziecko oraz domniemanego ojca. Próbki można pobrać samodzielnie w domu lub w placówce blisko miejsca zamieszkania – posiadamy ponad 200 placówek na terenie całej Polski.
.
Badanie DNA wykonywane jest na aż 24 markerach DNA, dlatego sam wynik takiego badania jest pewny jak badania sądowego, w którym bierze udział również matka. Co ważne, taki wynik również może być wykorzystany w sprawie sądowej! Może stanowić tzw. dowód wstępny , tak aby rozpocząć sprawę. Czasami może również być dowodem rozstrzygającym – kiedy żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu co do wyniku.

Badania DNA na ustalenie ojcostwa – tylko w akredytowanym laboratorium

Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 listopada 2013 roku, wyniki badań laboratoryjnych mogą być użyte przez organ ścigania i wymiaru sprawiedliwości tylko wtedy, gdy laboratorium posiada właśnie Akredytację na zgodność normą PN-EN ISO/IEC 17025 (NR AB 1618). Dzięki temu wyniki mogą być wykorzystane w sądzie, a co więcej: są one ważne również za granicą.

testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji [w zakresie: Analiza pokrewieństwa, Analiza polimorfizmu DNA z wykorzystaniem układu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną] / [w odniesieniu do wymagań PN-EN ISO/IEC 17025], [Nr AB 1618].

Nasi eksperci

test dna na ojcostwo, testy dna na ojcostwo, test na ojcostwo do sądu, testy na ojcostwo do sądu, sądowe testy na ojcostwo, sądowy test na ojcostwoBarbara Prokurat,ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Z zawodu biotechnolog. Studia ukończyła w 2003 r. na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją Genetyka Molekularna. Od 2012 r. pełni również rolę biegłego sądowego z zakresu ustalania ojcostwa i pokrewieństwa biologicznego w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Regularnie opracowuje ekspertyzy na zlecenie polskich sądów i prokuratury oraz policji. Z marką testDNA związana od 2004 roku. 

test dna na ojcostwo, testy dna na ojcostwo, test na ojcostwo do sądu, testy na ojcostwo do sądu, sądowe testy na ojcostwo, sądowy test na ojcostwo

Dr Paulina Wolańska-Nowak, ekspert ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki

Z zawodu biolog molekularny. Studia ukończyła w 1982 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim ze specjalizacją Biofizyka. Doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu genetyki sądowej. Wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Specjalista laboratoryjnej genetyki sądowej i biegła sądowa z listy Sądu Okręgowego w Krakowie.

Czytaj więcej o naszej kadrze >

Wyniki badań DNA w testDNA Sp. z o.o. Sp. k. są honorowane przez polskie sądy

test dna na ojcostwo, testy dna na ojcostwo, test na ojcostwo do sądu, testy na ojcostwo do sądu, sądowe testy na ojcostwo, sądowy test na ojcostwo

  • Badanie 24 markerów DNA u każdej osoby – należy zwrócić uwagę, iż analiza takiej liczby markerów DNA to najpewniejszy wynik badania. Wiele laboratoriów wykonuje analizy tylko na podstawie 16 markerów DNA.
  • Test na ojcostwo wykonywany odczynnikami renomowanej firmy PROMEGA – najwyższej jakości odczynniki gwarantują pewny wynik testu.
  • testDNA Sp. z o.o. Sp. k. zatrudnia najlepszych specjalistów w swoim fachu – analizę próbek DNA przeprowadzają osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, są to specjaliści z długoletnim doświadczeniem stale podnoszący wiedzę poprzez uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach, mają na koncie wiele publikacji naukowych

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga
 

Zobacz, jak pracuje laboratorium


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz