Test na ojcostwo cena – ile to będzie kosztować i kiedy można spodziewać się wyników?

Testy na ojcostwo umożliwiają potwierdzenie tożsamości biologicznego ojca dziecka, na podstawie wykonywanych badań DNA. Warto dowiedzieć się, ile kosztują testy na ojcostwo, a także jaka jest ich wiarygodność.

Test na ojcostwo cena – ile to będzie kosztować ?
Test na ojcostwo cena – jakie próbki dostarczyć na potrzeby badania ?
Test na ojcostwo cena – jaka jest wiarygodność badania na ojcostwo ?
Test na ojcostwo cena – kiedy można spodziewać się wyników ?

Test na ojcostwo cena – ile to będzie kosztować?

Test na ojcostwo cena to kwestia, która nurtuje wielu rodziców, niepewnych swojej sytuacji. Koszt wykonania testu na ojcostwo zależny jest od laboratorium, które się wybierze. Istotny jest również fakt, czy test wykonuje się prywatnie, czy też na zlecenie sądu. Test na ojcostwo cena wynosi od 500 do 1700 złotych, jeśli wykonuje się go prywatnie. Natomiast koszt wykonania tego typu badań dla sądu może wynieść od 1500 do 2000 zł. Test na ojcostwo cena jest wyższa w przypadku zlecania badań przez sąd, ponieważ wymagana jest specjalistyczna ekspertyza oraz zachowanie procedur.

Test na ojcostwo cena – jakie próbki dostarczyć na potrzeby badania?

Podczas wykonywania testów DNA na ojcostwo badane jest DNA, dlatego niezbędne jest dostarczenie odpowiednich próbek na potrzeby badania. Próbki pobierane są od dziecka i domniemanego ojca, ale mogą być także pobrane od matki. Wiele osób zastanawia się, jakie próbki powinno się dostarczyć na potrzeby wykonania badań. Próbki dostarczane do laboratorium mogą być bardzo różne. Materiałem do wykonania badania DNA może być na przykład wymaz z wewnętrznej strony policzka, próbki krwi, a także próbki mikrośladowe. Krew może być zastąpiona innym materiałem biologicznym, na przykład włosem lub paznokciem. Test na ojcostwo cena będzie wyższa w badaniach realizowanych podczas ciąży z uwagi na ich specyfikę.

Test na ojcostwo cena – jaka jest wiarygodność badania na ojcostwo?

Test na ojcostwo cena jest dość wysoka, jednak badania DNA uznaje się za dość wiarygodne. Dzięki ich wykonaniu możliwe będzie uzyskanie rzetelnych wyników, które umożliwią potwierdzenie ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa danego mężczyzny. Wynik testu może potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem wynoszącym 99,99%. Natomiast uzyskanie negatywnego wyniku wyklucza ojcostwo danego mężczyzny w 100%, czyli daje pewność.

Test na ojcostwo cena – kiedy można spodziewać się wyników?

Wykonanie testu genetycznego na ojcostwo może się odbyć zaraz po narodzinach dziecka, a nawet jeszcze podczas trwania ciąży. Test na ojcostwo cena zależna jest od wyboru wariantu badania. Dla osób wykonujących tego typu badania duże znaczenie ma także czas oczekiwania na wyniki. Standardowo testy wykonuje się w terminie od 5 do 10 dni roboczych, jednak wyniki testu na ojcostwo najczęściej uzyskuje się już po kilku dniach roboczych. Możliwy jest także wybór trybu przyspieszonego, w którym wyniki są dostępne na drugi dzień.