Test na ojcostwo cena – ile kosztuje badanie genetyczne?

Badania genetyczne na ojcostwo należą do najchętniej wybieranych testów genetycznych. Ich zaletą jest dostępność – do wykonania badania nie trzeba wychodzić z domu, a specjalny zestaw pobraniowy można zamówić z placówek na terenie całego kraju. Test na ojcostwo cena to jedno z kryterium wyboru badania – warto, by koszty szły w parze z jakością testu.

Test na ojcostwo cena – jaki materiał biologiczny jest pobierany ?
Test na ojcostwo cena – czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci domniemanego ojca ?
Test na ojcostwo cena – ile to kosztuje ?
Test na ojcostwo cena – czy test ojcostwa jest wiarygodny?

Test na ojcostwo cena – jaki materiał biologiczny jest pobierany?

W celu wykonania testu DNA na ojcostwo wymagane jest pobranie próbek, które będą zawierać materiał genetyczny dziecka oraz domniemanego ojca. Najczęściej jest to wymaz z policzka, ale również próbka krwi, włos, kawałek paznokcia.  Cena badania na ojcostwo w dużej mierze zależy właśnie od rodzaju próbki, która zostanie wykorzystana do analizy DNA.

Test na ojcostwo cena – czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci domniemanego ojca?

Możliwe jest wykonanie testu genetycznego na ojcostwo nawet wówczas, kiedy domniemany ojciec nie żyje. Należy jednak zabezpieczyć próbkę z materiałem genetycznym mężczyzny, dlatego zwykle badania przeprowadza się w niedługim czasie po zgonie. Wówczas wykorzystuje się mikroślady, takie jak włos, paznokieć, zużyta maszynka do golenia itp. 

Test na ojcostwo cena – ile to kosztuje?

Test na ojcostwo cena zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj próbki – najmniej kosztują badania DNA wykonywane na podstawie wymazu z policzka. Wówczas cena badania to 400-600 złotych. W przypadku badań na podstawie mikrośladów ceny zaczynają się od 700 złotych. Gdyby badania miały być zlecone przez sąd to wówczas koszty oscylują w granicy 1200-1700 złotych.

Test na ojcostwo cena – czy test ojcostwa jest wiarygodny?

Wiarygodność testów na ojcostwo jest wysoka, dlatego też badania wykonane przy zachowaniu odpowiedniej procedury są akceptowane jako dowód w sprawach sądowych. W przypadku potwierdzenia ojcostwa wiarygodność badania DNA wynosi 99,9%, a dla wykluczenia ojcostwa jest to 100%. Wynikowi test na ojcostwo można w pełni zaufać bez obaw o pomyłkę, dlatego też testy na ojcostwo cieszą się tak wysoką popularnością.