Potwierdzenie bądź zaprzeczenie ojcostwa

W życiu każdego mężczyzny może się zdarzyć sytuacja,  w której będzie potrzebował wykonać test na ojcostwo. Co powinien wtedy wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy wyborze testu?

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
Jak się robi test na ojcostwo, czy to skomplikowane?
Czy istnieje możliwość sfałszowania testu na ojcostwo?
Czy da się sprawdzić ojcostwo bez testu na ojcostwo?

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Dobrą wiadomością jest fakt, że niekonieczne jest oczekiwanie na urodzenie dziecka by upewnić się co do ojcostwa. Nowe testy na ojcostwo w ciąży umożliwiają sprawdzenie czy mężczyzna jest ojcem już około 8 tygodnia ciąży. Przy tym rodzaju testu wykorzystywana jest nowoczesna metoda, polegająca na wyizolowaniu z krwi matki DNA płodu. Po 15 tygodniu ciąży można już wykonać badanie inną metodą, bez pobierania krwi, a jedynie na podstawie pobranego od matki płynu owodniowego. 

Jak się robi test na ojcostwo, czy to skomplikowane?

Wykonanie testu DNA na ojcostwo nie należy do bardzo skomplikowanych procedur. Wystarczy jedynie pobranie krwi od przyszłej mamy oraz wymazu z policzka od potencjalnego ojca w przypadku wykonywania testu przed urodzeniem dziecka. Gdy dziecko jest już na świecie, proces jest jeszcze prostszy – wystarczy w zasadzie dowolna próbka DNA, taka jak guma do żucia ze śliną, włos zebrany z grzebienia łącznie z cebulką,  używana maszynka do golenia. 

Czy istnieje możliwość sfałszowania testu na ojcostwo?

Nie istnieje taka możliwość. Testy DNA stosowane obecnie w medycynie zapewniają praktycznie stuprocentową pewność odnośnie prawdziwości wyniku testu na ojcostwo. Nie ma także znaczenia czy badanie na ojcostwo zostanie wykonane przed czy po narodzinach dziecka – fragmenty DNA które bada test są niezmienne, a ponadto zostają ustalone już w momencie poczęcia.

Czy da się sprawdzić ojcostwo bez testu na ojcostwo?

Nie istnieje stuprocentowa metoda potwierdzenia ojcostwa bez wykonania odpowiedniego testu. Niejednokrotnie słyszymy o próbach potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa na podstawie podobieństwa (lub jego braku) dziecka do potencjalnego ojca, jednak jest to bardzo zawodny sposób. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wykonanie profesjonalnego badania genetycznego na ojcostwo i uzyskanie stuprocentowo pewnej wiedzy.