Fakty o badaniu na ojcostwo i jego cena

Ile kosztują badania na rodzicielstwo?
Z jakich próbek robi się badania na rodzicielstwo?
Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?
Czy badania na rodzicielstwo są pewne?

Ile kosztują badania na rodzicielstwo?

Ile kosztuje badanie na ojcostwo? Ile kosztują badania DNA? To pytania, które są często zadawane na wielu forach internetowych. Wygląda na to, że ceny za badanie na rodzicielstwo są bardzo zróżnicowane i wahają się od 500 zł do nawet 2000 zł. Dysproporcja w cenie badania na ojcostwo jest zależna od formy w jakiej jest realizowany test i czy został on zlecony przez sąd. W tym wypadku cena rośnie z powodu konieczności przestrzegania postępowania sądowego oraz dołączenia specjalistycznej oceny eksperta. W sytuacji, kiedy badanie na ojcostwo wykonujemy prywatnie koszt waha się w granicach od 500 do 1600 zł. Natomiast w przypadku zlecenia ze strony sądu musimy się liczyć z kosztem od 500 zł do 1500-2000 zł.

Warto wspomnieć, że w przypadku zlecenia badania na ojcostwo przez sąd istnieje możliwość umorzenia obowiązku opłaty, gdy żadna ze stron nie jest w stanie pokryć kosztów testu. Sąd jest również zdolny do zobligowania strony przegranej do uregulowania opłaty za wykonanie badania lub podzielenia kosztów równo pomiędzy obie strony.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na badanie na ojcostwo jeszcze w trakcie trwania ciąży, cena jest znacznie wyższa od badań wykonywanych po narodzinach dziecka. Badania prenatalne są możliwe dzięki obecności DNA płodu we krwi matki. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami spowodowanymi wyszczególnieniem DNA dziecka z krwi ciężarnej kobiety oraz poddanie jej zaawansowanej analizie genetycznej wraz z próbką krwi żylnej ojca. Jest to najdroższa możliwość, gdyż wycenia się ją do nawet 7000 zł w 8. tygodniu ciąży. Natomiast popularniejszą opcją jest badanie na ojcostwo w 15. tygodniu ciąży, gdy cena wynosi już tylko lekko ponad 2000 zł.

Z jakich próbek robi się badania na rodzicielstwo?

W gruncie rzeczy próbką do badania DNA na ojcostwo może być niemal wszystko. Specjaliści wyszczególniają dwie grupy próbek: próbki standardowe lub niestandardowe, tzw. „mikroślady”. Do standardowych zalicza się wymaz z błony śluzowej policzka. Jest to szybka i bezinwazyjna metoda o dobrej jakości i wysokiej trwałości, szczególnie podczas transportu. Zdarza się również, że w sytuacji, kiedy nie ma możliwości pobrania wymazu, badaniu na ojcostwo poddaje się materiał genetyczny zebrany na przedmiotach codziennego użytku. Mogą to być zarówno włosy (z cebulką), przedmioty pokryte wydzieliną z organizmu np. zużyta chusteczka higieniczna, jak i szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, szklanka, sztućce i wiele innych obiektów.

Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?

Zastanawialiście się jak oszukać badanie genetyczne na ojcostwo i czy jest to w ogóle możliwe? Jeżeli jesteśmy pewni, że próbki pochodzą od odpowiednich osób, a wybrane przez nas laboratorium jest profesjonalne i rzetelne, niemożliwe jest oszukanie testu na rodzicielstwo.

Częstym zachowaniem wśród osób próbujących sfałszować badanie na ojcostwo jest palenie papierosów, spożywanie napojów alkoholowych, narkotyków czy przystąpienie do testu z infekcją lub pod wpływem leków. Jednak nie ma to bezpośredniego wpływu na otrzymywany wynik testu na ojcostwo. Takie postawy mogą jedynie wpłynąć na niejednoznaczność i potrzebę powtórzenia badania DNA.

Czy badania na rodzicielstwo są pewne?

W rzeczywistości, jeśli wybraliśmy wiarygodne laboratorium do przeprowadzenia badania na ojcostwo, nie ma możliwości, aby otrzymany wynik był sporny. Gwarantują to czynniki:

  • poddanie analizie co najmniej 24 markerów DNA (wysoka jakość nawet bez udziału matki)
  • odczynniki o wysokiej jakości
  • wykwalifikowana kadra laborantów
  • doświadczenie w badaniach DNA
  • akredytacja PCA, certyfikaty i odbyte kontrole
  • profile genetyczne na wyniku stanowiące dowody z wykonanej analizy
  • współpraca z prokuraturą i sądami

Wykonanie badania na rodzicielstwo to gwarancja jednoznacznego i pewnego wyniku. W przypadku, jeżeli badany nie jest ojcem dziecka to istnieje 100% pewności, że zostanie to wykazane w teście na ojcostwo.