wymaz z wewnętrznej strony policzka a test na ojcostwo

Dlaczego standardową próbkę do testu na ojcostwo stanowi wymaz z policzka

wymaz z wewnętrznej strony policzka a test na ojcostwoNajczęściej wykorzystywanym źródłem materiału genetycznego do prywatnego, jak i sądowego testu na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Dlaczego? Przecież mówi się, że DNA jest obecne we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Czy w związku z tym próbki krwi, włosy i paznokcie będą mniej wartościowym materiałem?

Jak już wspomniano w DNA wyposażona została każda komórka naszego ciała. Zasadniczą cechą tego nośnika informacji genetycznej jest jego niezmienność, która oznacza, że DNA będzie zawsze identyczne, bez względu na swoją lokalizacje. Rodzaj analizowanych próbek nie wpłynie zatem na wynik badania. Test potwierdzi lub wykluczy ojcostwo z tak samo wysokim prawdopodobieństwem. Warunkiem otrzymania wiarygodnego rezultatu będzie oczywiście pewność, że próbki faktycznie należą do badanych osób.

Zalety wymazu z policzka

Ogromną zaletą wymazu z policzka jako próbki do testu na ojcostwo jest łatwość jego uzyskania. Poboru można dokonać samodzielnie w domu lub udać się w tym celu do placówki medycznej. Sam zabieg jest szybki i całkowicie bezbolesny. Ze względu na bezinwazyjny charakter całej procedury nie stanowi też żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. W testach na ojcostwo liczy się przede wszystkim jakość materiału. Włosy, paznokcie, szczoteczka do zębów nie będą niestety sterylne, co oznacza duże ryzyko zanieczyszczenia ich DNA należącym do innej osoby. Wymaz z wewnętrznej strony policzka, który pobiera się przeznaczonymi do tego celu wymazówkami, jest materiałem bardzo trwałym, a co najważniejsze, w przeciwieństwie wspomnianych mikrośladów, całkowicie sterylnym. Niebezpieczeństwo zanieczyszczenia próbek obcym DNA jest zatem bardzo niewielkie.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że wymaz z policzka stanowi obecnie podstawowe źródło materiału genetycznego, powszechnie wykorzystywane zarówno do badań prywatnych, jak i tych realizowanych na potrzeby sądu. Wymaz z policzka będzie dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w teście bierze udział dziecko. Taka bezpieczna i bezbolesna metoda poboru próbek pozwoli oszczędzić mu stresu związanego z badaniem.

A co z próbkami krwi?

W badaniach DNA na ojcostwo można oczywiście wykorzystać próbki krwi. Ze względu na komfort i wygodę jaką dają wymazy policzka jest to jednak coraz rzadsza praktyka.

Oceń