Czym jest test ojcostwa?

Test ojcostwa może być wykonany z powodu różnych sytuacji życiowych. Obecnie można go realizować na kilka sposobów. Przede wszystkim w laboratorium medycznym, ale również zamawiając test na ojcostwo do samodzielnego wykonania w domu. Można też zakupić go w aptece albo umówić się na wizytę pielęgniarki w domu. Każda z tych metod jest bezpieczna i zapewnia poufność danych, ale przede wszystkim potwierdza lub zaprzecza ojcostwu.

Jakie próbki nadają się do testu ojcostwa?
Czy test ojcostwa można zrobić z włosów?
Czy test ojcostwa można zrobić ze szczoteczki do zębów?
Czy test ojcostwa można zrobić bez wymazów?

Jakie próbki nadają się do testu ojcostwa?

Test DNA na ojcostwo można wykonać niemal z każdej próbki. Co to oznacza? Badania wykonywane są zarówno z cebulki włosów, szczoteczki do zębów, szklanki, gumy do żucia, sztućców, butelki, gryzaków, jak i puszki po napojach. To oznacza, że do pobrania próbek sprawdza się każdy materiał i produkt, na którym znajduje się DNA. 

Czy test ojcostwa można zrobić z włosów?

Test na ojcostwo można wykonać z dowolnych, dostępnych próbek. To oznacza, że jedyną opcją wcale nie jest pobieranie wymazów z policzka. Równie dobrze można pobrać włosa pozostającego na grzebieniu, a także z pozostałych próbek, które określane są w terminologii medycznej jako mikroślady. Co więcej, badanie z mikrośladów jest w pełni anonimowe, co oznacza, że można je wykonać bez podawania danych osób badanych.

Czy test ojcostwa można zrobić ze szczoteczki do zębów?

Jak już wiemy badanie na ojcostwo można wykonać na podstawie dostępnych mikrośladów. Znajdują się one również na szczoteczce do zębów. Wynik przeprowadzonego badania na ojcostwo może jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Warto podkreślić, że test ojcostwa ma zawsze taką samą wiarygodność, niezależnie od badanej próbki.

Czy test ojcostwa można zrobić bez wymazów?

Tak, test ojcostwa można wykonać bez pobierania wymazów. Dzieje się to zwykle wtedy, gdy ktoś decyduje się na tego typu badanie bez zgody lub uczestnictwa matki. W tym celu można dostarczyć do laboratorium (lub wybrać inną opcję badania) mikroślady pobrane z dowolnego produktu czy przyrządy, który należy do osoby badanej.