Testy na ojcostwo – aspekty prawne
Jeśli sytuacja życiowa zmusza nas do wykonania testu na ojcostwo, naturalną reakcją jest pojawienie się wielu wątpliwości. Dotyczą one zarówno legalności takich testów, dostępnych metod jak i czasu oczekiwania na wynik.
Czy testy ojcostwa są legalne?
Jak najszybciej zamówić test ojcostwa?
Jak długo oczekuje się na wynik pewnego testu ojcostwa?
Czy można zmusić do testu ojcostwa?
Czy testy ojcostwa są legalne?
Tak, testy DNA na ojcostwo są jak najbardziej legalne. Ich wykonanie może zlecić sąd w przypadku trudności z ustaleniem ojcostwa w trakcie procesu na przykład o alimenty, ale możemy również wykonać je prywatnie, na własne życzenie. Warto jednak pamiętać, że nikogo nie można zmusić do wykonania takiego testu DNA.
Jak najszybciej zamówić test ojcostwa?
Istnieje wiele placówek zajmujących się wykonywaniem testów genetycznych na ojcostwo. Obecnie można nawet zamówić zestaw do testów do domu i pobrać próbki samodzielnie. Jeśli wolimy wizytę w placówce, istnieje również taka możliwość. Czas oczekiwania na pobranie próbek nie jest długi, w większości placówek znajdziemy dostępne terminy nawet w przeciągu kilku dni roboczych.
Jak długo oczekuje się na wynik pewnego testu ojcostwa?
Nowoczesne badania na ojcostwo pozwalają na szybkie uzyskanie wyniku. Dokładny czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo waha się w granicach 3-10 dni roboczych i zależy od typu materiału użytego do badania. Może to być wymaz z policzka lub próbki dyskretne. Jeśli wykonujemy test z wymazu z policzka, na wynik będzie trzeba poczekać około 5 dni roboczych. W przypadku testu z mikrośladów czas oczekiwania będzie nieco dłuższy, ale nawet wtedy waha się on od 7 do 10 dni roboczych.
Czy można zmusić do testu ojcostwa?
Nikt nie może zmusić do wykonania testu na ojcostwo. Jeśli domniemany ojciec nie chce wykonać testu, nie musi stawiać się w placówce na badanie DNA. Również sąd nie dysponuje taką mocą, a jedynym środkiem jaki może wykorzystać do nakłonienia do wykonania testu jest sądowa kara finansowa. W przypadku braku zgody na wykonanie takiego testu, możliwe jest pobranie tak zwanych próbek dyskretnych – czyli próbek DNA pochodzących z przedmiotów codziennego użytku, takich jak szczoteczka do zębów, grzebień czy guma do żucia.