Test ojcostwa – porównanie podobieństwa genetycznego

W przypadku konieczności ustalenia ojcostwa lub obalenia domniemania ojcostwa, często niezbędne jest wykonanie testu jednoznacznie wskazującego na pokrewieństwo ojca z dzieckiem lub definitywnie jego wykluczenie. Jak wygląda procedura porównania materiałów genetycznych?

W jaki sposób przeprowadzany jest test ojcostwa?
Test ojcostwa – czy wyniki są wiarygodne?
Kiedy możemy spodziewać się wyników testu ojcostwa?
Ile wynosi cena testu ojcostwa?

W jaki sposób przeprowadzany jest test ojcostwa?

Test ojcostwa jest porównaniem dostarczonego do laboratorium – osobiście, listownie lub przez kuriera– próbki materiału genetycznego od:

  • domniemanego ojca dziecka,
  • matki dziecka (w przypadku badań zleconych w trakcie postępowania sądowego) i
  • samego dziecka,

Materiałem, jaki można przekazać na potrzeby badania DNA, mogą być: wymaz z wewnętrznej strony policzka, próbka krwi, inny materiał biologiczny – w postaci np. włosów lub fragmentu paznokcia – lub przedmiot codziennego użytku z resztką materiału biologicznego. Przekazany materiał z kodem genetycznym wykorzystywany jest do laboratoryjnej analizy porównawczej.

Test ojcostwa – czy wyniki są wiarygodne?

Test ojcostwa, wykonywany na podstawie próbek dostarczonego materiału genetycznego, jest niezwykle dokładny. Wynik badania na ojcostwo pozwala na stwierdzenie ojcostwa w 99,99% , co jest wynikiem określanym jako graniczący z pewnością. Wykluczenie możliwości genetycznego pokrewieństwa z dzieckiem wynosi 100 % – test ojcostwa jest w stanie z całkowitą pewnością obalić domniemanie ojcostwa.

Kiedy możemy spodziewać się wyników testu ojcostwa?

Wynik porównania dostarczonych  do testu ojcostwa materiałów genetycznych będzie gotowy po około tygodniu (czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo zwykle wynosi około 5-6 dni). W wybranych laboratoriach możliwe jest zlecenie wykonania badań DNA trybie ekspresowym.

Ile wynosi cena testu ojcostwa?

Cena za wykonanie testu ojcostwa różni się w zależności od laboratorium. Na cenę wpływa głównie lokalizacja gabinetu i tryb badania próbek – droższe są badania przeprowadzane w trybie ekspresowym oraz na zlecenie sądu (z uwagi na konieczność zastosowania dodatkowych procedur i sporządzenia wymaganych opinii sądowych). Cena za test ojcostwa wynosi od 500 złotych za zlecenie prywatne, do 2000 zł za test na ojcostwo zlecany przez sąd.