Test ojcostwa – kiedy warto wykonać badanie?

Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego rodzicielstwa, warto wykonać test ojcostwa. Jeśli nie widzisz w dziecku cech podobieństwa do ojca i chcesz wykonać odpowiednie badanie, które rozwieje Twoje wątpliwości, z pewnością jesteś w odpowiednim miejscu. Podpowiemy Ci, kiedy najlepiej wykonać test ojcostwa oraz czy może się to odbyć bez wiedzy matki. 

Czym jest test ojcostwa?
Test ojcostwa – po wielu latach
Test ojcostwa – bez wiedzy matki
Test ojcostwa – kiedy warto się zdecydować

Czym jest test ojcostwa?

Test ojcostwa to badanie genetyczne, które pozwoli na ustalenie, czy dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka. Badanie to pozwala z niemal 100% dokładnością potwierdzić lub wykluczyć rodzicielstwo mężczyzny, dlatego jeśli masz jakiekolwiek przesłanki do wykonania testu na ojcostwo, nie wahaj się go wykonać. Test ojcostwa wykonywany jest zwykle z wymazu z policzka lub na podstawie dostarczonych mikrośladów, takich jak włosy czy przedmioty codzienne, m.in. szczoteczka do zębów czy używane sztućce.

Test ojcostwa – po wielu latach

Test DNA na ojcostwo możesz wykonać w każdej chwili. Wiek zarówno ojca, jak i dziecka nie mają znaczenia, więc badanie może zostać zlecone w dowolnym wybranym przez Ciebie momencie. Test ojcostwa wykonywany jest nie tylko jeśli dziecko jest jeszcze niepełnoletnie – może on być wykonany zawsze, jeśli tylko jesteśmy w stanie dostarczyć do laboratorium próbki materiału genetycznego potencjalnego ojca oraz dziecka. 

Test ojcostwa – bez wiedzy matki

Test ojcostwa możesz wykonać bez wiedzy matki dziecka. Pobranie wymazu jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, dlatego nie jest wymagana ingerencja matki, jednak aby uniknąć niepotrzebnego stresu oraz nieporozumień warto uprzedzić ją o swoich zamiarach. 

Test ojcostwa – kiedy warto się zdecydować

Test ojcostwa warto wykonać w przypadku nawet najmniejszych wątpliwości o ojcostwie. Test jest bezbolesny oraz nieinwazyjny, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z pobraniem próbki. Test ojcostwa warto także wykonać w przypadku toczącego się postępowania o alimenty lub o inne sprawy rodzinne, w których wykluczenie ojcostwa może stanowić kluczowy dowód w sprawie.