Test ojcostwa – czy jest wiarygodny oraz czy można go wykonać bez wiedzy matki?

Życie często jest przewrotne i niekiedy pojawia się konieczność przeprowadzenia testu ojcostwa. Jest to badanie, które polega na pobraniu materiału genetycznego ojca i dziecka, a następnie analizie ich pod kątem zgodności. Jeśli DNA ojca pokrywa się z genami potomka, oznacza to, że jest on jego rodzicem. Jednak test ojcostwa budzi pewne dodatkowe pytania, na które odpowiedź znajdzie się w niniejszym artykule.

Test ojcostwa – czy można wykonać bez zgody matki?
Test ojcostwa – czy test jest refundowany z NFZ?
Jak dokładny jest test ojcostwa?
Czy przyjmowanie leków może mieć wpływ na wynik testu ojcostwa?

Test ojcostwa – czy można wykonać bez zgody matki?

Bardzo dużo wątpliwości budzi kwestia tego, czy ojciec może wykonać test ojcostwa bez zgody matki dziecka. Odpowiedzią na to pytanie jest: tak. Ojciec może bez żadnych przeszkód wykonać prywatny test na ojcostwo, dla własnej wiedzy, nie musząc prosić o pozwolenie matki dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze pewien wyjątek od tej reguły, który polega na tym, że obecność matki jest proceduralnie konieczna przy teście ojcostwa przeprowadzanym w postępowaniu sądowym.

Test ojcostwa – czy test jest refundowany z NFZ?

Wiele osób zainteresowanych przeprowadzeniem testu ojcostwa zastanawia się, czy Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje takie badanie. Jest to temat o tyle ważki, gdyż cena testu ojcostwa nie jest wcale taka mała i dla wielu wiązałaby się ze znacznym obciążeniem budżetu. Tutaj odpowiedź może wielu zawieźć, ale nie. Test ojcostwa nie jest refundowany przez NFZ. Jest tak dlatego, że refundowane są tylko i wyłącznie badania, które mają na celu wykrycie chorób bądź poprawę zdrowia. Test DNA na ojcostwo nie wpisuje się w to kryterium i dlatego odpowiedź na tak postawione pytanie musi być negatywna.

Jak dokładny jest test ojcostwa?

Test ojcostwa jest badaniem genetycznym, polegającym na analizie DNA ojca i dziecka. Z tego też powodu jest on niesamowicie precyzyjny, a jego dokładność wynosi aż 99,99…%. Tak więc możliwość nieprawidłowej diagnozy, w przypadku kiedy materiał genetyczny został pobrany prawidłowo, niemalże nie występuje i można z czystym sumieniem stwierdzić, że wyniki uzyskane z testu ojcostwa są wiarygodne.

Czy przyjmowanie leków może mieć wpływ na wynik testu ojcostwa?

To, co także martwi wiele osób, to kwestia brania leków, a dokładniej: czy przyjmowanie leków może wpłynąć na wiarygodność wyniku testu ojcostwa? Tutaj odpowiedź także jest krótka: nie. Nie ma możliwości, żeby zażywane leki jakkolwiek wypaczyły wynik testu ojcostwa.