Test na ojcostwo – wiarygodność i zasady wykonania

Jedyną metodą, która zapewnia 100% wykluczenie ojcostwa i 99% potwierdzenie jest test na ojcostwo. Badanie analizuje materiał genetyczny potencjalnego ojca oraz dziecka, zapewniając najwyższy możliwy poziom wiarygodności. Laboratoria genetyczne oferują szeroki wybór testów na ojcostwo, dlatego cieszą się one coraz większą popularnością.

Z jakich próbek można wykonać test na ojcostwo?
Czy dziecko musi być świadome wykonania testu na ojcostwo?
Jak długo czeka się na wynik testu na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo jest wiarygodny?

Z jakich próbek można wykonać test na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo najczęściej wykonuje się z wymazu pozyskiwanego z wewnętrznej strony policzka. Wymaz taki można pobrać samodzielnie, co znacznie ułatwia wykonanie badania. Innym typem próbki jest krew żylna. Badania na ojcostwo mogą być przeprowadzone na podstawie tzw. mikrośladów – jest to materiał genetyczny, który można znaleźć na przedmiotach takich jak maszynka do golenia, dziecięcy smoczek czy grzebień.

Czy dziecko musi być świadome wykonania testu na ojcostwo?

Dziecko może być poddane badaniu genetycznemu na ojcostwo tuż po urodzeniu i z pewnością nie jest ono wówczas świadome wykonania takiego badania. Nie ma konieczności, by dziecko wiedziało, w jakim celu pobierana jest od niego próbka. Wystarczy, by taką wiedzę posiadali opiekunowie prawni, którzy wyrażą zgodę na badanie DNA. W przypadku badań mikrośladów często badanie wykonywane jest przez zleceniodawcę bez informowania matki/ojca dziecka.

Jak długo czeka się na wynik testu na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo jest dostępny zazwyczaj w 5-10 dni roboczych. Czas ten naliczany jest od dnia, w którym próbka trafi do laboratorium. Czas oczekiwania może zależeć od typu badania DNA na ojcostwo – dłuższy czas na uzyskanie wyniku dotyczy badania na podstawie mikrośladów – wówczas jest on zwykle dostępny między 7 a 10 dniem od przekazania próbki do analizy.

Czy test na ojcostwo jest wiarygodny?

Test ojcostwa opierający się na analizie genetycznej jest jedyną wysoce wiarygodną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Wiarygodność testu to 100% dla wykluczenia ojcostwa oraz 99% dla potwierdzenia ojcostwa. Skala błędu jest tak niska, że badania na ojcostwo mogą być wykorzystywane do celów sądowych.