Test na ojcostwo – ważne pytania

Test na ojcostwo jest obecnie jedynym i pewnym badaniem, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo danego człowieka. Przekonuje się o tym coraz więcej osób, ponieważ bezinwazyjna procedura pozwala zażegnać wszelkie niepotrzebne spory czy wątpliwości. Jednak zanim zgłosimy się na badanie warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zagadnieniami.

Czy test na rodzicielstwo jest dyskretny?
Ile kosztuje test na ojcostwo?
Czy test na rodzicielstwo jest pewny?
Kiedy można zrobić test na rodzicielstwo?

Czy test na rodzicielstwo jest dyskretny?

Niekiedy wykonanie badania na ojcostwo nie jest możliwe ze względy na opór jednej ze stron. Powstaje wtedy pytanie czy test na rodzicielstwo jest dyskretny? Oczywiście, że tak. Istnieje opcja pobrania tzw. próbek dyskretnych. Są to przedmioty, na których znajduje się materiał genetyczny danej osoby, a więc szczoteczka do zębów, smoczek, niedopałek papierosa itd. 

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nie można określić jednej ceny takiego badania DNA, ponieważ wpływ na nią ma wiele czynników np. rodzaj dostarczanych próbek czy szybkość realizacji zamówienia. Trzeba jednak przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Powinna nas także zaniepokoić niska cena badania na ojcostwo, ponieważ wtedy jakość oraz dokładność wyniku może wzbudzić pewne wątpliwości.

Czy test na rodzicielstwo jest pewny?

Obecna nauka jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo danego mężczyzny. Wykonując badanie DNA w renomowanym laboratorium mamy pewność, że wynik testu na ojcostwo będzie dokładny. Oczywiście ważna też jest jakość dostarczanych próbek. Jednak w przypadku dostarczenia niedokładnego lub niepełnego materiału genetycznego laboratorium zwróci się do nas z prośbą o ponowne pobranie materiału. 

Kiedy można zrobić test na rodzicielstwo?

Może się zdarzyć, że będziemy chcieli bardzo wcześnie wykonać badanie. A zatem kiedy można zrobić test na rodzicielstwo? Jest on możliwy już w czasie życia płodowego dziecka, dokładniej mówiąc od 8-10 tygodnia ciąży.