Test na ojcostwo – sposób wykonania badania

Test ojcostwa to najpopularniejsza analiza oferowana przez laboratoria genetyczne w całym kraju. Zapotrzebowanie na badania wzrasta każdego roku – jest to jedyna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa z dokładnością dochodzącą do 99,9%. Badanie można zlecić dyskretnie, a wynik jest dostępny już w 10 dni roboczych.

Które testy ojcostwa są najlepsze?
Co jest ważne przy wyborze testu ojcostwa?
Czy test ojcostwa jest wykonywany według ściśle określonej procedury?
Jak wygląda proces wykonania testu ojcostwa?

Które testy ojcostwa są najlepsze?

Testy DNA na ojcostwo prezentują taką samą jakość, o ile tylko są wykonywane w prawidłowy sposób. Sprawdzone laboratoria genetyczne oferują wyłącznie testy najwyższej jakości, którym można zaufać. Nie ma znaczenia, czy test wykonywany jest z wymazu z policzka, próbki krwi, ma cel prywatny czy stanowi dowód w sądzie – wiarygodność wyniku powinna być zawsze taka sama.

Co jest ważne przy wyborze testu ojcostwa?

Wybierając test na ojcostwo warto zwracać uwagę na to, co wchodzi w zakres oferty. Należy wybierać badania DNA kompletne, tzn. niezawierające żadnych ukrytych kosztów. Klient laboratorium powinien zamówić badanie znając cenę, do której nie będzie musiał dopłacać. Warto wybierać ponadto testy na ojcostwo, które opierają się na analizie co najmniej 24 markerów genetycznych.

Czy test ojcostwa jest wykonywany według ściśle określonej procedury?

Każdy test na ojcostwo ma ściśle określoną procedurę pobierania próbek, poddawania ich analizie czy opracowywania wyniku. Wiele zależy od rodzaju pobieranych próbek oraz do tego, w jakim celu wykonuje się badanie DNA. Ścisłe zachowanie wyznaczonych procedur dotyczy w szczególności testów na ojcostwo wykonywanych do celów sądowych – stanowią one bowiem dowód w sprawach sądowych, muszą być wykonywane pod ścisłą kontrolą personelu laboratorium.

Jak wygląda proces wykonania testu ojcostwa?

Proces wykonywania badania na ojcostwo rozpoczyna się już na etapie pobrania próbek do domniemanego ojca i dziecka – w domu lub laboratorium. Uzyskane próbki są poddawane procedurze wyodrębniania materiału DNA, który następnie analizuje się pod względem pokrewieństwa. Analiza pozwala na opracowanie wyniku testu na ojcostwo i ustalenie bliskiego pokrewieństwa genetycznego lub jego braku pomiędzy badanymi.