Test na ojcostwo – na czym polega i ile kosztuje?

Test na ojcostwo wykonuje się w sytuacji, gdy zachodzą wątpliwości na temat tego, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem nowo narodzonego dziecka lub gdy pojawia się więcej niż jeden potencjalny ojciec. Wynik takiego badania może zaważyć na decyzji sądu w sprawach dotyczących ustalenia opieki nad dzieckiem, dziedziczenia majątku czy przyznania alimentów.

Czy test na ojcostwo jest wiarygodnym testem ?
Jaki jest koszt testu na ojcostwo ?
Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo ?
Kiedy wyniki testu na ojcostwo ?

Czy test na ojcostwo jest wiarygodnym testem?

Nie istnieje inna bardziej skuteczna metoda na ustalenie ojcostwa niż badanie DNA. Jeśli próbki zostały pobrane prawidłowo, test DNA na ojcostwo da wynik graniczący z pewnością: potwierdzenie ojcostwa w 99,9999% lub zaprzeczenie w 100%. Przed wykonaniem badania należy upewnić się, czy wybrane przez nas laboratorium dokonuje analizy 24 markerów genetycznych, gdyż tylko takie testy są najbardziej wiarygodne.

Jaki jest koszt testu na ojcostwo?

Ceny badań genetycznych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, czy test na ojcostwo wykonuje się prywatnie, czy jest on zlecony przez sąd. W drugim z przypadków koszt badania na ojcostwo może być wyższy, gdyż do ich przeprowadzenia konieczne jest zachowanie odpowiednich procedur i dostarczenie przez biegłych dodatkowych analiz.

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo? 

Zazwyczaj test na ojcostwo wykonuje się na podstawie wymazu z błony śluzowej policzka, gdyż jego pobranie jest bezpieczne, bezbolesne, a prawdopodobieństwo zanieczyszczenia próbki niskie. Do badania DNA może posłużyć również materiał genetyczny pozyskany z krwi, włosa wyrwanego z cebulką, paznokcia wyciętego ze skórkami lub tzw. mikrośladów np. gumy do żucia, smoczka czy maszynki do golenia.

Kiedy wynik testu na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo zwykle otrzymuje się po ok. 3-5 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium, jeśli test na ojcostwo wykonywany jest na podstawie wymazu z policzka. Natomiast kiedy badane są mikroślady, wyizolowanie z nich materiału genetycznego jest znacznie trudniejsze, więc na ich rezultat trzeba poczekać nawet 10-15 dni.