Test na ojcostwo – jak zrobić?

Test na ojcostwo to badanie genetyczne, które z dużym prawdopodobieństwem pozwala potwierdzić lub wykluczyć, czy mężczyzna jest ojcem dziecka. Badanie może być wykonywane prywatnie z powodu osobistych decyzji, jak i na zlecenie sądu. W obu przypadkach procedura polega na pobraniu materiału genetycznego od potencjalnego ojca i dziecka.

Czym jest test na ojcostwo?
Test na ojcostwo – po wielu latach
Test na ojcostwo – bez wiedzy matki
Test na ojcostwo – kiedy warto się zdecydować?

Czym jest test na ojcostwo?

Klasyczny test genetyczny na ojcostwo polega na analizowaniu wzorów DNA (profili genetycznych), które pochodzą od potencjalnego ojca i dziecka. Celem porównania jest ostateczne rozstrzygnięcie – potwierdzenie lub zaprzeczenie – biologicznego ojcostwa. Test DNA na ojcostwo wykonywany jest na podstawie pobranych próbek od osób zainteresowanych lub innych przedmiotów, które zawierają ich materiał genetyczny.

Test na ojcostwo – po wielu latach

Test DNA na ojcostwo wykonywany jest zwykle bezpośrednio po narodzinach dziecka. Istnieją jednak sytuacje, kiedy ktoś zastanawia się nad jego wykonaniem po wielu latach. Czy istnieje taka możliwość? Nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, aby badania genetyczne na ojcostwo wykonać również po wielu latach, ponieważ materiał genetyczny nie ulega zmianie na przestrzeni czasu. W związku z tym zlecenie testu na ojcostwo można także wykonać po wielu latach po narodzinach dziecka.

Test na ojcostwo – bez wiedzy matki

Test na ojcostwo można wykonać bez wiedzy i zgody matki dziecka. Laboratoria zajmujące się badaniami genetycznymi oferują często opcję badania anonimowego na ojcostwo, które pozwalają zdobyć wiedzę dla celów osobistych. W takich sytuacjach obecność i zgoda matki nie jest wymagana. Aby wykonać badanie niezbędny jest natomiast materiał genetyczny domniemanego ojca oraz od dziecka.

Test na ojcostwo – kiedy warto się zdecydować?

Test na ojcostwo związany jest w wielu przypadkach z poważnymi dylematami. Niemniej, warto się na niego zdecydować, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko nie jest dzieckiem biologicznym partnera czy męża, szczególnie gdy partner dowie się o niewierności partnerki.