Test na ojcostwo – jak wykonać badanie?

Test ojcostwa jest jedyną pewną metodą na to, by sprawdzić kto jest biologicznym ojcem dziecka. Wiarygodność badania wynosi 99% dla potwierdzenia ojcostwa oraz 100% dla jego wykluczenia. Badania można zamówić w atrakcyjnej cenie, stąd bierze się ich rosnąca popularność. Co ważne, badanie  można wykonać w bardzo prosty sposób.

Test ojcostwa – jakie są formalności?
Na podstawie jakich próbek wykonuje się test ojcostwa?
Kto może zlecić wykonanie testu ojcostwa?
Czy prywatny test ojcostwa można przedstawić w sądzie?

Test ojcostwa – jakie są formalności?

Test ojcostwa wykonuje się w wybranym laboratorium genetycznym lub w partnerskim punkcie pobrań. Wystarczy zamówić badanie DNA i umówić się na sposób dostarczenia próbek – krew żylna może zostać pobrana w punkcie, jednak wielu zlecających badanie decyduje się na samodzielne pozyskanie wymazu z policzka od domniemanego ojca oraz od dziecka. Następnie wystarczy przesłać próbki do laboratorium za pośrednictwem kuriera.

Na podstawie jakich próbek wykonuje się test ojcostwa?

Najczęściej do wykonania próbek wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka. Może to być również próbka krwi żylnej. Istnieje możliwość wykonania testu na ojcostwo na podstawie mikrośladów, czyli przedmiotów codziennego użytku, na których znajduje się DNA dziecka lub domniemanego ojca – np. smoczek, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów.

Kto może zlecić wykonanie testu ojcostwa?

Test DNA na ojcostwo tak naprawdę może zlecić każdy – laboratorium nie ingeruje w to, kto jest zleceniodawcą i jaki związek łączy go z osobami, od których pochodzą próbki. Najczęściej test DNA na ojcostwo zleca ojciec dziecka lub jego matka, zdarza się że badanie jest wykonywane również przed dziadków dziecka. Analiza jest wykonywana do celów prywatnych, dlatego nie trzeba mieć zgody rodziców dziecka.

Czy prywatny test ojcostwa można przedstawić w sądzie?

Badanie na ojcostwo wykonywane do celów prywatnych nie może stanowić dowodu w sądzie. Jeśli wynik testu na ojcostwo ma posłużyć jako dowód w sprawie musi być wykonany na zlecenie sądu, przy zachowaniu odpowiednich procedur. Lepiej wstrzymać się z badaniem prywatnym, ponieważ nie będzie miało dla sądu wartości – nie ma bowiem metody na to, by w 100% sprawdzić wiarygodność takiego badania.