Test na ojcostwo – jak przebiega, ile kosztuje i jak długo trzeba czekać na wynik?

Test na ojcostwo jest często stosowaną i bardzo skuteczną metodą analizy 24 markerów DNA w celu potwierdzenie lub wykluczenia pokrewieństwa. Wyniki badania są podawane w procentach. Przy wyniku negatywnym można mieć 100% pewność, natomiast przy pozytywnym czułość wynosi 99,99%. Test na ojcostwo warto wykonać w sprawdzonym laboratorium. Cena wówczas może być wyższa, ale w zamian za to wynik, jaki otrzymujemy jest pewniejszy.

Test na ojcostwo cena – jaki materiał jest pobierany?
Test na ojcostwo cena – czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?
Test na ojcostwo cena – na jaki koszt musimy się przygotować?
Test na ojcostwo cena – jaki czas oczekiwania na wyniki?

Test na ojcostwo cena – jaki materiał jest pobierany?

Do testów DNA na ojcostwo pobiera się wymaz z wewnętrznej części policzka, włos z cebulką lub próbkę krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom, jakimi dysponują laboratoria pobranie próbki potrzebnej do badania odbywa się bezproblemowo. Odpowiednio przygotowani specjaliści mogą pobrać materiał do badania nawet od noworodka w warunkach domowych, bez dość uciążliwej wizyty w laboratorium. Ustalenie ojcostwa jest również możliwe z mikrośladów pozostawionych na np. gumie do żucia, chusteczce, sztućcach czy szczoteczce do zębów.

Test na ojcostwo cena – czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Badanie genetyczne na ojcostwo charakteryzuje się bardzo wysoką czułością i daje 100% pewność w przypadku wykluczenia ojcostwa oraz 99,99% pewności, gdy wynik jest pozytywny. Jak widać powyżej, test na ojcostwo jest dokładny i pozwala na rozwianie wszelkich wątpliwości. Jego wiarygodność można zwiększyć, wykonując badanie w profesjonalnym laboratorium z akredytacją PCA.

Test na ojcostwo cena – na jaki koszt musimy się przygotować?

To, ile kosztuje badanie potwierdzające lub wykluczające ojcostwo, jest uzależnione przede wszystkim od danego laboratorium i sprzętu, jakim ono dysponuje. Jeśli badanie na ojcostwo jest wykonywane na zlecenie osoby prywatnej, to jego koszt waha się w granicach od 500 do 1700 zł. Jeśli test na ojcostwo zleci sąd, to cena wzrasta od 1500 złotych do nawet 2000 tys. złotych. Różnica ta wynika z zastosowania koniecznych procedur.

Test na ojcostwo cena – jaki czas oczekiwania na wyniki?

Wyniki testów na ojcostwo można odebrać po 6 do 7 dni roboczych. W niektórych laboratoriach czas oczekiwania może się wydłużyć ze względu sprzęt, jakim dysponuje dana placówka i oczywiście doświadczenie pracowników.