Test na ojcostwo – ile kosztuje oraz jaka jest jego wiarygodność?

Test na ojcostwo jest badaniem profilu genetycznego dziecka oraz jego domniemanego ojca. Kluczowe jest wyszukiwanie cech, które świadczyłyby o istniejącym pokrewieństwie. W wielu przypadkach test na ojcostwo jest jedyną możliwością dowiedzenia tego faktu. Jaka jest cena testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo cena – czy test na ojcostwo może być refundowany?
Test na ojcostwo cena – jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo cena – ile trzeba zapłacić za test na ojcostwo ?
Test na ojcostwo cena – od kiedy można zrobić ?

Test na ojcostwo cena – czy test na ojcostwo może być refundowany?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest krótka: nie. Niestety nie ma możliwości, aby móc zrefundować cenę testu na ojcostwo. Wynika to z faktu, iż NFZ refunduje tylko i wyłącznie badania, które mają na celu poprawę życia bądź zdrowia pacjenta. Test na ojcostwo tych kryteriów nie spełnia – jest on badaniem, które ma na celu wykazanie (bądź nie) pokrewieństwa.

Test na ojcostwo cena – jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest uświadomienie sobie, z jakim typem badania mamy do czynienia. Test na ojcostwo jest badaniem genetycznym, wykonywanym przez wykwalifikowany personel, przy użyciu zaawansowanej aparatury. Z tych względów nie ma możliwości, aby wynik testu na ojcostwo był nieprawdziwy. Wiarygodność testów na ojcostwo określa się jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością (~99,999…%).

Test na ojcostwo cena – ile trzeba zapłacić za test na ojcostwo?

Cena badania na ojcostwo zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest to, kto taki test zleca: sąd, czy może wykonujemy go prywatnie. Innym czynnikiem kształtującym cenę testu na ojcostwo jest renoma placówki diagnostycznej, której zlecone zostaje przeprowadzenie testu DNA na ojcostwo. Rzeczą jasną jest, że w lepszych laboratoriach cena testu na ojcostwo będzie wyższa. Na cenę testu na ojcostwo wpłynąć mogą także pewne dodatkowe procedury bądź opinie. Uśredniając ww. czynniki, można wskazać, że cena testu na ojcostwo oscyluje w granicach od 500 zł do 2000 zł.

Test na ojcostwo cena – od kiedy można zrobić?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, od jakiego momentu życia dziecka można wykonać test na ojcostwo. Czysto technicznie, badanie takie możliwe jest już ok. 8-10 tygodnia ciąży i polega na pobraniu krwi od matki dziecka. Jest to jednak zaawansowane badanie na ojcostwo w ciąży i nie występuje powszechnie w naszym kraju.

Test na ojcostwo można przeprowadzić także w późniejszym okresie ciąży, kiedy to próbki DNA pobierane są przy okazji inwazyjnych badań prenatalnych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie działania niosą za sobą ryzyko w postaci powikłań, a nawet poronienia.

Najbezpieczniej jest przeprowadzić test na ojcostwo od razu po urodzinach dziecka. Wtedy ryzyko powikłań nie występuje.