Test na ojcostwo – co należy wiedzieć przed jego wykonaniem i jak się do niego przygotować?

W dzisiejszych czasach testy na ojcostwo zyskują na popularności i coraz więcej osób decyduje się na ich wykonanie. Dodatkowo coraz więcej placówek medycznych oferuje ich przeprowadzenie. W tym artykule poznasz najistotniejsze informacje związane z wykonaniem takiego testu.

Jak przeprowadza się test ojcostwa?
Test ojcostwa – jaki jest czas oczekiwana na wyniki?
Test ojcostwa – co ma wpływ na koszt testu na ojcostwo?
Test ojcostwa – czy trzeba się przygotować na test ojcostwa?

Jak przeprowadza się test na ojcostwo?

Test na ojcostwo przeprowadza się poprzez pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka w którym znajduje się materiał genetyczny. Oprócz wymazu z policzka można wykorzystać próbki krwi oraz inny materiał biologiczny, np. paznokcie czy włosy. Takie próbki należy pobrać od dwóch osób: ojca i dziecka, jeśli badanie jest wykonywane jedynie w celach prywatnych. W przypadku, gdy badanie na ojcostwo jest zarządzone przez sąd, to konieczne jest pobranie próbek od matki, ojca i dziecka. Pobrane próbki trafiają do laboratorium, gdzie na podstawie kodu genetycznego potwierdza się bądź neguje ich pokrewieństwo.

Test ojcostwa – jaki jest czas oczekiwania na wynik?

Średni czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo wynosi 5 dni roboczych, gdy materiał genetyczny stanowi wymaz z policzka dziecka i domniemanego ojca. W przypadku, gdy materiałem genetycznym są mikroślady, to czas oczekiwania na wynik wydłuża się do 7-10 dni roboczych.

Test ojcostwa – co ma wpływ na koszt testu na ojcostwo?

Cena testu na ojcostwo potrafi się znacznie różnić nawet w jednym laboratorium, a to dlatego, że na wiarygodność wyniku wpływa wiele czynników. Do głównych czynników należą: jakość czynników, ilość badanych markerów DNA, oraz wdrożenie norm ISO przez dane laboratorium.

Test ojcostwa – czy trzeba się przygotować na test na ojcostwo?

Do testu DNA na ojcostwo nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Laboratorium może wymagać zachowania godzinnego odstępu od ostatniego spożytego posiłku i napoju do czasu pobrania wymazu. Pobrane próbki nie powinny zawierać resztek jedzenia czy picia, ponieważ może to zakłócić wiarygodność wyniku. Na godzinę przed pobraniem wymazu należy powstrzymać się również od palenia papierosów i żucia gumy. Nie powinno również spożywać słodyczy oraz różnego rodzaju syropów.  Można natomiast pić czystą wodę. Zalecenia te dotyczą zarówno badania przeprowadzonego w placówce medycznej jak i tego przeprowadzonego samodzielnie w domu. Przestrzeganie tych zaleceń pozwoli na dokładniejsze przebadanie próbek zawierających materiał genetyczny, co pozwoli otrzymać bardziej wiarygodny wynik.