Próbki wykorzystywane do badania na ojcostwo

Badanie ojcostwa to jedyna pewna i sprawdzona metoda na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa bez względu na wiek. Chociaż jest popularna wśród panów, mogą ją wykonać również kobiety. Nie zawsze bowiem ojcostwo czy macierzyństwo to kwestia w 100% pewna, natomiast wiarygodność wyniku sięga 99,9%.

Czy badanie ojcostwa trzeba zrobić z krwi?
Ile trwa pobranie do badania ojcostwa?
Czy badanie ojcostwa może zlecić ojciec?
Czy badanie ojcostwa może zlecić matka?

Czy badanie ojcostwa trzeba zrobić z krwi?

Niekoniecznie badanie DNA na ojcostwo wykonuje się z krwi żylnej. Najczęściej wybieraną formą badania są wymazy wykonywane z wewnętrznej strony policzka. Badanie genetyczne można wykonać również na podstawie próbki śliny czy tzw. mikrośladów. Każda forma badania jest inna, dlatego wymaga określonego postępowania, zależnego od wybranej metody oraz określonego budżetu.

Ile trwa pobranie do badania ojcostwa?

Pobranie do testu na ojcostwo to zaledwie kilka minut. Pobranie próbki trwa 2-3 min, a więc cała procedura nie powinna przekroczyć 15 minut. Badanie DNA zawsze wykonuje się szybko, w zaledwie kilka minut, szczególnie jeśli analiza odbywa się na standardowych próbkach.

Czy badanie ojcostwa może zlecić ojciec ?

Badanie genetyczne na ojcostwo może być zlecone przez dowolną osobę – nie ma żadnych wymogów formalnych, by była to matka, ojciec czy babcia, podobna kwestia dotyczy również tego, kto opłaca ostateczny rachunek. Dla laboratorium nie ma znaczenia, czy osobą zlecającą badanie będzie tata, czy może babcia. W końcu badanie genetyczne obecnie może zlecać nawet osoba trzecia.

Czy badanie ojcostwa może zlecić matka?

Coraz częściej zdarza się, że badania na ojcostwo zlecają matki. Jest to tzw. badanie macierzyństwa. Kobiety mają do potwierdzenia lub wykluczenia macierzyństwa, o ile tylko kwestia ta może budzić wątpliwości. Dzieje się tak np. kiedy w szpitalu mogło dość do przypadkowej zamiany noworodków lub kiedy dziecko nie jest w żaden sposób podobne do rodzica. Obecność matki podczas zlecania badania nikogo nie dziwi, jest to zawsze czynność standardowa. Dla laboratorium najważniejszą kwestią jest terminowe opłacenie należności za badanie niż kwestia tego, kto odbierze wynik.