O czym należy pamiętać, zanim zostanie wykonane badanie na ojcostwo?

Jedyną pewną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie pokrewieństwa z dzieckiem jest badanie na ojcostwo. Jest to analiza genetyczna, która cieszy się rosnącą popularnością. Można powiedzieć, że testy na ojcostwo są podstawowymi badaniami genetycznymi oferowanymi przez laboratoria.

Czy warto zrobić badanie na ojcostwo?
Czy jest coś czego nie powinno się robić przed badaniem na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo jest pewne?
Jak długo trwa wykonanie badania na ojcostwo?

Czy warto zrobić badanie na ojcostwo?

Warto wykonać badanie na ojcostwo, jeśli bliskie pokrewieństwo z dzieckiem budzi wątpliwości. Test DNA zalecany jest w przypadku podejrzenia zdrady, po procedurze in vitro czy również wtedy, kiedy do pomyłki mogło dojść w szpitalu. Badanie DNA na ojcostwo w szybki i pewny sposób pozwala sprawdzić, czy podejrzenia mają coś wspólnego z prawdą. Z pewnością są lepszym rozwiązaniem niż życie w niepewności odnośnie tego, czy wychowywane dziecko jest biologicznym potomkiem. 

Czy jest coś czego nie powinno się robić przed badaniem na ojcostwo?

Badania na ojcostwo analizują materiał genetyczny pobrany od dziecka oraz od domniemanego ojca. Do badania DNA nie trzeba się w określony sposób przygotowywać – nie ma tu znaczenia np. dieta, która przecież nie wpływa na materiał DNA. Jeśli jednak badanie miałoby zostać przeprowadzone na próbce krwi to nie można wykonać testu na ojcostwo tuż po transfuzji krwi czy przeszczepie szpiku.

Czy badanie na ojcostwo jest pewne?

Badanie na ojcostwo zapewnia wiarygodność wynoszącą 99,9999% dla potwierdzenia ojcostwa oraz 100% dla jego wykluczenia. Wynikowi można w pełni zaufać, skala błędu jest wręcz minimalna. Oczywiście należy pamiętać, że próbka do badania genetycznego na ojcostwo musi być odpowiednio zabezpieczona i żeby być wiarygodną nie może zostać zanieczyszczona DNA innej osoby.

Jak długo trwa wykonanie badania na ojcostwo?

Samo pobranie próbki do badania na ojcostwo trwa nie dłużej niż kilka minut. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka. Kiedy próbka trafi do laboratorium to czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo wynosi na ogół 5-10 dni roboczych. Istnieje możliwość, by przyśpieszyć procedurę i wówczas możliwe jest uzyskanie wyniku nawet w 24-48 godzin. Taka usługa wiąże się jednak z dodatkową dopłatą do badania.