Na czym polega badanie na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo przeprowadzane jest w celu ustalenia tożsamości ojca dziecka. Test można zlecić samodzielnie, na własne życzenie, Drugą opcją jest zlecenie badań przez sąd. Ludzie decydują się na tego typu rozwiązania, aby wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo.

Jak wygląda badanie na ojcostwo w ciąży?
Czy badanie na ojcostwo w ciąży jest pewne?
Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo w ciąży?
Z jakich próbek można zrobić badanie na ojcostwo w ciąży?

Jak wygląda badanie na ojcostwo w ciąży?

Badanie genetyczne na ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży, ponieważ ilość DNA znajdująca się w krwiobiegu matki jest wystarczająca, aby z dużym prawdopodobieństwem ustalić ojcostwo. W tym celu należy wyizolować DNA dziecka z krwi matki, by później porównać je z DNA kobiety i mężczyzny. W ten sposób można jednoznacznie ustalić ojcostwo na bardzo wczesnym etapie ciąży. Jednocześnie pozostaje ono bardzo bezpieczne dla dziecka.

Czy badanie na ojcostwo w ciąży jest pewne?

Badanie na ojcostwo w czasie ciąży jest tak samo wiarygodne jak to wykonywane już u narodzonego dziecka. Pozwala jednoznacznie stwierdzić na wczesnym etapie ciąży ojcostwo. Dla wielu osób czas ma wtedy decydujące znaczenie, a ustalenie ojcostwa pozwala podjąć kolejne kroki prawne lub osobiste decyzje.

Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo w ciąży?

Badanie na ojcostwo można wykonać na wczesnym etapie ciąży. Okazuje się, że jest to możliwe już po 8 tygodniu ciąży. Aby na tym etapie poznać nurtującą odpowiedź, wystarczy w laboratorium umówić się na termin badania. Następnie przyjść w tym terminie i pozwolić na pobranie próbek materiału genetycznego do dalszych badań. Wyniki dostępne są po upływie kilku dni roboczych. Sposób pobrania próbek uzależniony jest od indywidualnej sytuacji i potrzeb pacjentki.

Z jakich próbek można zrobić badanie na ojcostwo w ciąży?

Wiele osób zastanawia się, jakie próbki są najlepsze do wykonania badania na ojcostwo. Specjaliści wskazują, że istnieją dwa sposoby. Po pierwsze po pobraniu krwi matki i wymazu z policzka od potencjalnego ojca. Po drugie na podstawie płynu owodniowego oraz dowolnych próbek pobranych od obojga rodziców. Obie omówione metody są wiarygodne i zapewniają równie pewny wynik.