Kiedy i jak przeprowadzić badanie na ojcostwo?

Kwestia potencjalnego ojcostwa często staje się kwestią sporną, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy między dwojgiem łudzi. zaczynają pojawiać się pierwsze nieporozumienia. Często też do utraty pewności co do swego ojcostwa przyczyniają się osoby trzecie.

Badanie na ojcostwo – jak jest wiarygodne ?
Jaki koszt badania na ojcostwo ?
Jaki materiał biologiczny do badania na ojcostwo ?
Kiedy wyniki badania na ojcostwo ?

Badanie na ojcostwo – czy jest wiarygodne?

Wielu panów rozważających potwierdzenie swojego ojcostwa zadaje sobie pytanie o skuteczność takiego badania. Badanie na ojcostwo wykonuje się w celu potwierdzenia nie tylko ojcostwa, ale również pokrewieństwa na podstawie profili genetycznych zgłoszonych do badania osób. W celu potwierdzenia lub wykluczenia pokrewieństwa wystarczy dostarczyć do laboratorium próbki materiału genetycznego.

Jakie próbki nadają się do badania na ojcostwo?

Do porównania profilu genetycznego wystarczy dostarczyć próbkę krwi, a jeśli jest to niemożliwe, włosy, paznokcie itp. Można w tym celu dostarczyć szczoteczkę do zębów, szczotkę lub grzebień do włosów itp. Warto przy tym pamiętać, że jeśli badanie DNA na ojcostwo zostanie zasądzone przez sąd, próbkę DNA pobiera się od osób trzecich, np. od matki dziecka, natomiast w przypadku wykonania testu DNA do celów prywatnych, nie pobiera się próbki od osób trzecich, wystarcza bowiem próbka domniemanego ojca oraz dziecka.

Badanie na ojcostwo – ile kosztuje? i ile czeka się na wyniki?

Często potwierdzenie ojcostwa wykonuje się w celu nabycia praw rodzicielskich lub w celu złożenia wnioski o alimenty. Najczęściej badanie genetyczne na ojcostwo mieści się w granicach 500 zł, jednak koszty mogą sięgnąć rzędu nawet blisko 2000 zł. Jeśli chodzi o płatność za badanie DNA, niektóre laboratoria dopuszczają możliwość rozłożenia płatności na dogodne raty, jednak potrzebę taką należy zasygnalizować w momencie oddawania próbek do badania.

Kiedy wyniki badania na ojcostwo?

Jeśli chodzi o czas oczekiwania na wyniki badania na ojcostwo, zazwyczaj jest to przedział 6-7 dni roboczych od momentu zdania próbek w celu porównania na ich podstawie profili genetycznych domniemanego ojca i dziecka.