Jak wygląda test na ojcostwo?

Jedyną skuteczną metoda na potwierdzenie lub wykluczenie pokrewieństwa z dzieckiem są badania DNA. Test ojcostwa to popularna forma diagnostyki, z której korzysta coraz większa ilość kobiet i mężczyzn. Badanie jest łatwo dostępne i stosunkowo tanie, dlatego nie brakuje chętnych by sprawdzić, czy wychowuje się swoje biologiczne dziecko.

Test ojcostwa – jakie są rodzaje?
Test ojcostwa – z jakich próbek?
Test ojcostwa – ile czeka się na wynik?
Test ojcostwa – jak przebiega?

Test ojcostwa – jakie są rodzaje?

Test ojcostwa występuje w wielu wariantach. Najpopularniejsze są testy z wymazu z policzka, które umożliwiają samodzielne pobranie próbek, a następnie ich odesłanie do laboratorium. Można wykonywać także badania do celów sądowych oraz badania na ojcostwo jeszcze w czasie ciąży. Każda z analiz różni się stopniem zaawansowania procedury analizowania materiału genetycznego, a tym samym ceną.

Test ojcostwa – z jakich próbek?

Najczęściej badania na ojcostwo wykonuje się na podstawie wymazu z wewnętrznej części policzka, alternatywą jest pobranie próbki krwi żylnej. Można jednak wykonywać badania DNA na podstawie mikrośladów, czyli przedmiotów, na których można znaleźć materiał genetyczny. Próbka płynu owodniowego jest wykorzystywana w celu wykonania badań na ojcostwo jeszcze w czasie trwania ciąży.

Test ojcostwa – ile czeka się na wynik?

Czas oczekiwania na wynik badań na ojcostwo zależy od wybranego laboratorium oraz analizowanej próbki. Zazwyczaj czas oczekiwania wynosi od 5 do 10 dni roboczych. Nieco dłużej czeka się na badania na podstawie mikrośladów, jednak na ogół laboratoria mieszczą się w podanym terminie i udostępniają wynik w maksymalnie 10 dni roboczych liczonych od dnia, w którym próbki trafią do laboratorium.

Test ojcostwa – jak przebiega?

Test na ojcostwo wymaga dostarczenia do laboratorium próbek od domniemanego ojca oraz od dziecka. W tym celu można udać się bezpośrednio do punktu pobrań lub przesłać je za pośrednictwem kuriera. Następnie próbki trafiają do analizy genetycznej, która trwa 5-10 dni roboczych. Osoba zlecająca badanie po tym czasie otrzymuje opracowany wynik testu na ojcostwo – potwierdzający lub wykluczający ojcostwo.