Badanie na ojcostwo na podstawie mikrośladów

Testy na ojcostwo wykonuje się na podstawie różnych próbek zawierających materiał genetyczny. Najczęściej jest to wymaz pobierany z wewnętrznej strony policzka. Nie zawsze jest możliwe pobranie takiej próbki – mogą one również pochodzić z tzw. mikrośladów, które znajdują się na przedmiotach codziennego użytku.

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo? Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo? Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo? Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia?

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo?
Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?
Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia?

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo może być wykonywany na podstawie mikrośladów, a więc również poprzez badanie materiału genetycznego, który można znaleźć na używanej maszynce do golenia. Ważne jednak, by była ona użytkowana przez osobę, która ma zostać poddana badaniu. Na maszynce znajdują się włosy, resztki naskórka czy krwi, dlatego wyodrębnienie materiału DNA nie powinno sprawiać problemu.

Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?

Maszynka do golenia musi być odpowiednio zabezpieczona, zanim zostanie przesłana do laboratorium. Jeśli była niedawno używana, mus zostać pozostawiona do wysuszenia. Maszynka powinna zostać umieszczona w papierowej torebce lub sterylnym pojemniku, który można kupić w aptece. Maszynkę do golenia umieszcza się w pojemniku wykorzystując do tego celu rękawiczki gumowe.

Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo można wykonywać także na podstawie innych próbek. Należą do nich szczoteczki do zębów, smoczki, gryzaki, paski do glukometrów, włosy czy paznokcie. W celu badań na ojcostwo można wykorzystać każdy przedmiot codzienny, na którym znajduje się materiał genetyczny.

Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia?

Badania mikrośladów kosztują więcej niż w przypadku standardowego badania na ojcostwo z wymazu. Wynika to z konieczności zastosowania nowoczesnych metod badania próbki, a także dodatkowego zaangażowania ze strony personelu medycznego. Laboratoria mają własne cenniki, dlatego warto porównać oferty kilku z nich, by wybrać najkorzystniejsze badanie DNA na podstawie mikrośladów. Zazwyczaj za tego typu analizę należy zapłacić 1000-1000 złotych.