Czym jest test na ojcostwo?

Jedyny skuteczny sposób na to, aby ustalić, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, stanowi test na ojcostwo.  Tego typu badania są ogólnodostępne, a co istotne, można wykonać je nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Jak zatem działa test DNA na ustalenie ojcostwa i w jaki sposób go wykonać? Podpowiadamy. 

Jak wygląda test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo może być przeprowadzony bez udziału matki?

Jak wygląda test na ojcostwo? 

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że laboratoria medyczne oferują trzy możliwości wykonania badań na ojcostwo. Można bowiem zamówić profesjonalny zestaw i samodzielnie pobrać próbki, zarezerwować spotkanie w przychodni lub umówić domową wizytę pielęgniarki. 

Do wykonania takiego testu DNA na ojcostwo można wykorzystać różne próbki zawierające materiał genetyczny. Mowa tu między innymi o wymazie z policzka, szczoteczce do zębów, włosie z cebulką, paznokciu, smoczku czy gryzaku. 

W przypadku wymazu z policzka, pobranie takiego materiału jest bardzo łatwe i wykonuje się je przy użyciu zamówionego wcześniej zestawu. Jeżeli mowa jednak o bardziej dyskretnych próbkach, to w tym wypadku należy wysłać je do laboratorium lub samodzielnie dostarczyć, oczywiście po wcześniejszym ustaleniu terminu takiej wizyty. Do próbek należy dołączyć również formularz zlecenia wykonania badania

Ile kosztuje test na ojcostwo? 

Osoba, która chce wykonać test na ojcostwo, powinna zrobić rozeznanie w kilku laboratoriach. Wynika to z faktu, że każda placówka posiada własny cennik i koszty w tym wypadku są zróżnicowane. Ceny testów na ojcostwo wahają się pomiędzy 500, a 2000 zł. 

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo?

Po otrzymaniu przez laboratorium próbek lub po pobraniu ich w przychodni, materiał zostaje poddany badaniom genetycznym. Wynik testu na ojcostwo otrzymuje się już kilka dni, od momentu dostarczenia próbek do laboratorium. 

Czy test na ojcostwo może być przeprowadzany bez udziału matki? 

Jeżeli z pewnych względów mężczyzna nie chce, aby jego partnerka dowiedziała się o tym, iż zdecydował się on wykonać test ojcostwa, ma możliwość przeprowadzenia takiego badania DNA w całkowitej dyskrecji.