Cena testu na ojcostwo oraz jakość badania DNA

Niekiedy pojawiają się wątpliwości odnośnie ojcostwa – zarówno mężczyzna, jak i kobieta mogą skorzystać z badania DNA, które jest jedynym, pewnym w 99% sposobem na określenie pokrewieństwa. Badanie na ojcostwo można wykonać w domu, całkowicie bezpiecznie oraz anonimowo. Co ważne, dostępnych jest kilka sposobów testowania.

Czy tanie testy na ojcostwo są dobrej jakości?
Jakie mogą być ukryte koszty w tanich testach na ojcostwo?
Czy warto zrobić tanie testy na ojcostwo?
Od czego zależy niska cena testów na ojcostwo?

Czy tanie testy na ojcostwo są dobrej jakości?

Test na ojcostwo nie musi być drogi, by zapewniać wysoką jakość. Warto jednak podkreślić, że zwykle w droższych ofertach nie ma już ukrytych kosztów, a samo badanie jest warte zaufania. Zdarza się, że tanie testy analizują niewielką ilość markerów czy nie oferują solidnej analizy, dlatego też należy dokładnie sprawdzić, co wchodzi w zakres konkretnego badania. 

Jakie mogą być ukryte koszty w tanich testach na ojcostwo?

W tanich testach DNA na ojcostwo mogą znaleźć się tzw. ukryte koszty, które ostatecznie podniosą cenę badania i oszczędność okaże się jedynie pozorem. Dodatkowe koszty za test na ojcostwo mogą być związane z zamówieniem kuriera w celu przesłania próbek do laboratorium czy nawet z otrzymaniem wyniku w języku polskim. Dodatkowe koszty mogą wiązać się nawet z opracowaniem standardowego wyniku.

Czy warto zrobić tanie testy na ojcostwo?

Tanie badania na ojcostwo warto wykonywać, jeśli są one dokładnie sprawdzone pod kątem uczciwości oferty. Jeżeli prezentuje ona dobrą jakość, analizuje co najmniej 24, a najlepiej 34 markery i samo laboratorium cieszy się dobrymi opiniami, to takie badanie warto wykonać. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze, nie tracąc na jakości wykonanej analizy.

Od czego zależy niska cena testów na ojcostwo?

Niska cena testów na ojcostwo coraz częściej wiąże się z rosnącą konkurencją wśród laboratoriów genetycznych. Jest wiele placówek wykonujących badanie, dlatego też muszą one zachęcać do siebie atrakcyjną ofertą badań czy właśnie niskimi cenami. Często organizowane są okresowe promocje, które wiążą się ze spadkiem cen. Zainteresowanie testami jest duże, dlatego laboratoria mogą obniżać ceny, jednocześnie nie obawiając się mniejszych zysków.