Badanie na ojcostwo – w jaki sposób przebiega?

Wielu mężczyzn zastanawia się, czy na pewno wychowują własne dzieci. Badanie na ojcostwo może rozwiać wszelkie wątpliwości, do tego można je wykonać w dowolnej chwili. Przynosi odpowiedź na wiele nurtujących pytań – badanie można wykorzystać w celu potwierdzenia/wykluczenia ojcostwa lub macierzyństwa w wielu różnych sytuacjach – podejrzenia zdrady, pomyłki dokonanej w szpitalu przy narodzinach czy podczas zabiegu zapłodnienia in vitro.

Jak wygląda badanie na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo musi być wykonane na miejscu w placówce?
Czy badanie na ojcostwo można wykonać bez zgody ojca?
Czy badanie na ojcostwo można wykonać bez zgody dziecka?

Jak wygląda badanie na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo polega na analizie materiału DNA z próbki pochodzącej od domniemanego ojca oraz od dziecka. Próbki są porównywane pod względem podobieństwa, a laboranci są w stanie określić na tej podstawie, czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Wynik badania na ojcostwo w formie elektronicznej jest udostępniany w 5-10 dni roboczych.

Czy badanie na ojcostwo musi być wykonane na miejscu w placówce?

Badanie genetyczne na ojcostwo nie musi być wykonywane w placówce laboratorium lub punkcie pobrań. Można wykonać je w domowym zaciszu – w laboratorium lub za pośrednictwem kuriera można odebrać zestawy pobraniowe. Następnie od domniemanego ojca i od dziecka pobiera się wymaz z policzka – jest to proste, wystarczy stosować się do instrukcji. Próbki są przesyłane do laboratorium kurierem, można również przynieść je na miejsce – dzięki temu można oszczędzić wiele czasu.

Czy badanie na ojcostwo można wykonać bez zgody ojca?

Badanie na ojcostwo jest wykonywane do celów prywatnych i tak naprawdę laboratoria nie wymagają zgody stron badania. Osoba zlecająca analizę przekazuje próbki, a następnie otrzymuje wynik. Jeśli uda się pozyskać próbkę od ojca (mogą to być tzw. mikroślady) to nie ma przeszkód, by wykonać badanie DNA bez jego wiedzy. Tak naprawdę do takiej sytuacji dochodzi bardzo często.

Czy badanie na ojcostwo można wykonać bez zgody dziecka?

Zgoda dziecka do 16 roku życia nie jest wymagana do badania, wystarczy że wyrażą ją rodzice. Laboratoria genetyczne nie ingerują w to, czy strona badania wyraża na nie zgodę – jest to bowiem analiza wykonywana dla zleceniodawcy. Są to dostarczone przez tę osobę próbki, które trafiają do analizy, a badanie ma wyłącznie prywatny charakter.