Badanie DNA – najczęściej zadawane pytania

Badania na ojcostwo wykonuje się, gdy zachodzi wątpliwość co do tożsamości ojca dziecka. Test może być zrobiony dobrowolnie, na własną rękę, bądź w przypadku sprawy sądowej – na wniosek sądu. W przypadku wykonywania badania z własnej inicjatywy, należy mieć zgodę obojga rodziców – w tym potencjalnego ojca. Jakie informacje warto wiedzieć na temat badań DNA?

Jak przebiega badanie na ojcostwo?
Kiedy warto zrobić badanie na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo – czy można pić i jeść przed badaniem?
Badanie na ojcostwo – ile kosztuje?

Jak przebiega badanie na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo to porównanie profilu genetycznego (próbek DNA) potencjalnego ojca oraz dziecka. W zależności od laboratorium pod uwagę może być brana inna liczba markerów genetycznych, więc warto dokładnie zapoznać się, bądź dopytać ośrodek, w którym zdecydujemy się pobrać próbki, jak u nich wygląda procedura. Zazwyczaj podczas badań DNA na ojcostwo porównuje się 24 markery DNA, jednak różne testy mogą brać pod uwagę ich większą, bądź mniejszą liczbę. Ilość markerów DNA, które będą się pokrywać poświadczą bądź zaprzeczą, czy mężczyzna jest ojcem. Do badania genetycznego na ojcostwo możesz wykorzystać dowolną próbkę DNA – wymaz policzka, włosy z cebulkami, szczoteczkę do zębów, czy np. gryzak dziecięcy – każdy przedmiot, który był używany przez daną osobę.

Kiedy warto zrobić badanie na ojcostwo?

Test na ojcostwo warto wykonać w momencie, gdy istnieje podejrzenie, że ojcostwo prawne nie jest zgodne z biologicznym, czy w sytuacji, gdy partnerka nie dochowała wierności i nie jest pewna, kto jest ojcem dziecka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, braku pewności, że wychowujesz swoje dziecko – nie czekaj, badanie na ojcostwo da Ci wiarygodną odpowiedź.

Badanie na ojcostwo – czy można pić i jeść przed badaniem?

Rodzaj pożywienia, czy zażywane leki nie mają wpływu na wynik testu na ojcostwo, jednak niezależnie, czy planowane jest pobranie próbek w domu czy w przychodni – przez godzinę przed pobraniem wymazu należy wstrzymać się z przyjmowaniem pokarmów oraz napojów. W trakcie pobierania próbek do testu DNA na ojcostwo, nie powinny w ustach zalegać resztki jedzenia bądź płynów. Zaleca się również wstrzymanie z paleniem papierosów przez około godzinę.

Badanie na ojcostwo – ile kosztuje?

Wysyłkowy test genetyczny na ojcostwo, w którym pobierany jest wymaz z policzka to koszt 1287 zł – zestaw do pobierania wymazu jest w cenie badania. Wysyłkowy test na ojcostwo MIKROŚLADY, który można wykonać w dowolnej próbki to koszt 1287 zł. Badanie na ojcostwo, gdzie pobranie próbki odbywa się w placówce to koszt 1287 zł, natomiast w przypadku procedury sądowej cena wynosi 1597 zł, a do badania dołączona jest ekspertyza biegłego sądowego.