Badania na ojcostwo- warto to wiedzieć

Badania na ojcostwo to specjalistyczne badania genetyczne, które pozwalają z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwo. Wykonywane są przez renomowane ośrodki badawcze. W związku ze specyfiką badań powstaje jednak wiele pytań i wątpliwości wśród zainteresowanych nimi stron.

Czy można zrobić badanie na ojcostwo przez internet, Czy badanie na ojcostwo można wykonać potajemnie, Czy badanie na ojcostwo jest konieczne do zaprzeczenia ojcostwa, Czy przed alimentami należy zrobić badanie na ojcostwo

 

Czy można zrobić badanie na ojcostwo przez internet?
Czy badanie na ojcostwo można wykonać potajemnie?
Czy badanie na ojcostwo jest konieczne do zaprzeczenia ojcostwa?
Czy przed alimentami należy zrobić badanie na ojcostwo?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo przez internet?

Badanie na ojcostwo można częściowo wykonać przez internet. To od Ciebie zależy, jaki sposób wybierzesz. Do testu na ojcostwo należy pobrać próbki materiału genetycznego przy użyciu domowego zestawu lub na miejscu w laboratorium badawczym. Jeśli interesuje Cię samodzielne wykonanie pobrania próbki, to musisz wcześniej zakupić wspomniany zestaw, co można wykonać między innymi przez internet. Podobnie jak rejestrację na badanie na ojcostwo.

Czy badanie na ojcostwo można wykonać potajemnie?

Tak, w tym celu należy zachować szczególną ostrożność zarówno podczas pobierania materiału genetycznego, jak i podczas jego zabezpieczenia czy wysyłki. Najlepiej gdy materiał pobierany jest z wewnętrznej strony policzków, a jeśli nie jest to możliwe, to należy zabezpieczyć tzw. mikroślady, np. szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, gumę do żucia itp. Zobacz: Test na ojcostwo bez zestawu

Czy badanie na ojcostwo jest konieczne do zaprzeczenia ojcostwa?

Rodzinny sąd rejonowy w czasie rozprawy o zaprzeczenie biologicznego ojcostwa rozważa kilka dowodów w sprawie. Oprócz zeznać świadków i stron rozpatrywany jest wynik testów DNA, który potwierdza lub zaprzecza ojcostwo z dużym prawdopodobieństwem. Badanie DNA na ojcostwo przebiega według ściśle określonych procedur, wcześniej zlecone przez sąd. Podczas badania konieczna jest nie tylko obecność domniemanego ojca i dziecka, ale również matki.

Czy przed alimentami należy zrobić badanie na ojcostwo?

Przed sprawą o ustalenie alimentów nie wymaga się wykonania testów DNA na ojcostwo i przedstawienia w sądzie wyników, jednak w razie wątpliwości można przeprowadzić takie badania samodzielnie lub zgłosić wniosek do sądu o ustalenie ojcostwa lub jego zaprzeczenie.