Artykuły informacyjne

.
Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo?

Chyba każdemu z nas zależy na szybkiej realizacji badania, tym bardziej jeśli dotyczy ono kwestii tak ważnej jak ustalenie biologicznego pokrewieństwa. To ile poczekamy na wynik testu ojcostwa będzie w znacznej mierze uzależnione od jego rodzaju. Zleceniodawca ma mianowicie do wyboru badanie prywatne, sądowe, test na ojcostwo w ciąży, a nawet test na ojcostwo po śmierci domniemanego ojca.

Dowiedz się więcej…

Dlaczego sąd nie uzna wyniku prywatnego testu na ojcostwo?

Testy prywatne należą do najczęściej zlecanych badań w kierunku ustalenia ojcostwa. Niestety ze względu na brak formalnej procedury wynik takiego badania nie będzie respektowany przez wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu sądowym. Testy te dedykowane są szczególnie tym osobom, którym nie zależy na wykorzystaniu otrzymanego rezultatu w sprawie. Dlaczego nie posiadają one właściwie wartości dowodowej i na czym polega formalność procedury prowadzonej podczas sądowego ustalania ojcostwa?

Dowiedz się więcej…

Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi?

W obecnych czasach za jedyną w pełni wiarygodną metodę ustalania biologicznego ojcostwa uznaje się badania genetyczne. Warto mieć jednak świadomość, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądało to zupełnie inaczej. Wśród dostępnych technik badawczych dominowała wówczas – oparta na analizie grup krwi – metoda serologiczna. Dziś już wiemy, że swoją skutecznością nie dorównywała współczesnym testom DNA, przez które została zresztą całkowicie wyparta.

Dowiedz się więcej…

Kto może wykonać test na ojcostwo?

Teoretycznie test na ojcostwo może wykonać każdy! Ludzkie DNA nie zmienia się pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Tryb życia, kondycja zdrowotna, a także wiek badanej osoby nie będą w tym przypadku istotne. Warto jednak zaznaczyć, że choć badania tego typu nie nakładają żadnych ograniczeń co do tego kto może wziąć w nich udział, to jednak ich realizacja następuje przeważnie na zlecenie określonych osób. Jak to wygląda w praktyce?

Dowiedz się więcej…

Kiedy mówi się o zaprzeczeniu ojcostwa?

Analiza laboratoryjna, którą prowadzi się w celu ustalenia biologicznego ojcostwa może dać jeden z dwóch potencjalnych wyników: potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem sięgającym powyżej 99,999% lub 100% wykluczyć istnienie więzi biologicznych między uczestnikami badania. Kiedy mówi się o tym drugim przypadku, a więc całkowitym zaprzeczeniu domniemanego ojcostwa?

Dowiedz się więcej…

Czy wiek może wpłynąć na wynik badania ojcostwa?

Każdej osobie zlecającej test na ojcostwo, bez względu na to czy jest on realizowany zgodnie z procedurą sądową czy też prywatnie, zależy na pewnym i jednoznacznym wyniku. Nie ma w tym nic dziwnego. Badania tego rodzaju są źródłem bardzo ważnych informacji. Dają przecież odpowiedź na pytanie o biologiczne ojcostwo. Rezultat analizy nie może zatem pozostawiać najmniejszych wątpliwości.

Dowiedz się więcej…

Ponowne pobranie próbek do testu na ojcostwo

Pobranie próbek do prywatnego testu na ojcostwo jest czynnością tak prostą, że klient może z powodzeniem wykonać ją samodzielnie w zaciszu własnego domu, zachowując przy tym komfort i pełną dyskrecję. Możliwość własnoręcznego przygotowania wymazów jest szczególnie przydatna, gdy jednym z uczestników testu na ojcostwo ma być dziecko.

Dowiedz się więcej…

Test na ojcostwo - od czego należy zacząć?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zlecenie testu w kierunku ustalenia ojcostwa jest czymś niezwykle skomplikowanym. Osoby nie mające większego pojęcia o tej tematyce wyobrażają sobie długi i żmudny proces analizy, na którego wynik czeka się tygodniami. Okazuje się jednak, że realizacja badania obejmuje zaledwie kilka prostych etapów, a cała procedura przebiega zwykle szybko i sprawnie. Od czego należy zacząć?

Dowiedz się więcej…

Gdy wynik testu wykluczy ojcostwo

Choć znaczna większość testów na ojcostwo potwierdza istnienie pokrewieństwa między badanymi osobami, to każdy kto rozważa jego realizację powinien mieć świadomość, że może on dać wynik wykluczający, inaczej mówiąc zaprzeczający ojcostwo. Taka informacja dla mężczyzny, który przez lata wychowywał dziecko będzie niewątpliwie druzgocąca.

Dowiedz się więcej…

Test na ojcostwo w aptece

Wielu klientów decyduje się na samodzielne pobranie wymazów do prywatnego testu na ojcostwo. Nic dziwnego! Jest to najlepszy sposób na zachowanie wygody oraz pełnej dyskrecji. Pobranie wymazów jest czynnością tak prostą, że nie powinna ona sprawić nikomu większych problemów. Aby własnoręczne przygotowanie próbek było jednak możliwe konieczne jest zaopatrzenie się specjalny zestaw testowy.

Dowiedz się więcej…

Anonimowy test na ojcostwo - czy to możliwe

Testy na ojcostwo, choć coraz bardziej popularne, wciąż budzą skrajne emocje. Dla jednych są przejawem braku zaufania do partnera, inni podchodzą do sprawy zupełnie normalnie. Nic więc dziwnego, że tylko nieliczni panowie mają odwagę przyznać się, że wykonali badania na ustalenie ojcostwa. Znaczna większość mężczyzn pragnie zachować pełną dyskrecję. Czy realizacja anonimowego badania ojcostwa jest w ogóle możliwa?

Dowiedz się więcej…

Jak prawidłowo pobrać materiał do badania?

Do badania ojcostwa wykorzystają Państwo nasz specjalny zestaw pobraniowy. Można go zamówić telefonicznie, e-mailowo poprzez formularz na stronie www lub też kupić w aptece czy placówce.  Znajduje się w nim  komplet narzędzi do pobrania wymazu z błony śluzowej policzka (tj. wewnętrznej strony policzka).

Dowiedz się więcej…

 

Jak odczytać wynik testu DNA na ojcostwo?

Wielu klientów przed wykonaniem testu na ojcostwo zadaje sobie pytanie czy otrzymany rezultat będzie jasny i czytelny? Czy na podstawie wydanego dokumentu będą umieli poprawnie zinterpretować wynik testu? Jest to istotna informacja, ponieważ zdarzają się przypadki, gdzie laboratorium wystawia jedynie „suche” liczby (profile genetyczne). A przecież ważna jest także słowna interpretacja wyniku ?

Dowiedz się więcej…

Które badanie ojcostwa jest dla mnie najlepsze?

Badania ojcostwa zasadniczo dają pewny i jednoznaczny wynik, niemniej jednak testy dzielą się na dwie główne grupy:  badania prywatne i sądowe. To, które badanie powinni Państwo wybrać jest uzależnione od sposobu wykorzystania wyniku oraz możliwości włączenia do testu poszczególnych osób.

Dowiedz się więcej…

Dlaczego warto badać 24 markery?

Coraz częściej na stronach laboratoriów genetycznych można znaleźć informację o wykonaniu testu na ojcostwo na podstawie 24 markerów DNA. Dla wielu Pacjentów taka wzmianka może nie być do końca zrozumiał. Co to właściwie oznacza i jaki ma wpływ na wiarygodność wydanego rezultatu? Według światowych standardów do uzyskania pewnego i jednoznacznego wyniku wystarczy przebadać 16 markerów DNA, które tworzą unikalny dla każdej osoby (wyjątkiem są bliźnięta jednojajowe) profil genetyczny. Zdarza się jednak, że jest to niewystarczające i w przypadku badań wykonywanych tylko na podstawie próbki ojca i dziecka należy włączyć jeszcze próbkę matki.

Dowiedz się więcej…

Czy niska cena może być decydująca?

Na polskim rynku badań genetycznych działa przynajmniej kilka firm i laboratoriów, które oferują testy na ojcostwo. Ich oferty różnią się diametralnie m.in. pod względem proponowanych cen za badania. Przeglądając naszą propozycję badań DNA zapewne zastanawiają się Państwo, czy wykonujemy testy w najniższej cenie? Odpowiedź brzmi nie. Proponujemy jednak coś znacznie bardziej ważnego – bezpieczne, pewne i wiarygodne badania ojcostwa. Ponadto nie pobieramy żadnych opłat za szereg opcji dodatkowych, za które w innych laboratoriach obowiązuje dopłata (często spora).

Dowiedz się więcej…

Czy można ustalić ojcostwo po śmierci ojca?

Ojcostwo ustala się zwykle na podstawie próbek DNA uzyskanych od dziecka oraz domniemanego ojca. W dużym uproszczeniu badanie to polega na porównaniu materiału genetycznego tych dwóch osób. Śmierć nadchodzi często zupełnie nagle i niespodziewanie. Ciężkiej choroby czy wypadku nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć. Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji ustalenie ojcostwa będzie niemożliwe do osiągnięcia. Ale czy rzeczywiście tak właśnie jest? A może istnieją jakieś metody, które mogłyby rozwiązać ten problem?

Dowiedz się więcej…

Dlaczego standardową próbkę do testu na ojcostwo stanowi wymaz z policzka?

Najczęściej wykorzystywanym źródłem materiału genetycznego do prywatnego, jak i sądowego testu na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Dlaczego? Przecież mówi się, że DNA jest obecne we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Czy w związku z tym próbki krwi, włosy i paznokcie będą mniej wartościowym materiałem?

Dowiedz się więcej…

Kto płaci za ustalenie ojcostwa?

Badania DNA na ustalenie ojcostwa nie należą do najtańszych. Ceny testów wahają się od 500 zł do nawet 2000 zł. Wszystko zależy bowiem od oferty danego laboratorium oraz pakietu dodatkowych opcji, jakie będą się w niej zawierać. I tu pojawia się pytanie: Kto za to wszystko zapłaci?

Dowiedz się więcej…

Jak kiedyś badano ojcostwo?

Obecnie jedyną wiarygodną metodą badania ojcostwa jest test DNA, który potrafi wykluczyć domniemane pokrewieństwo w 100%. Potwierdzenie ojcostwa następuje z niewiele mniejszym prawdopodobieństwem i wynosi ponad 99,99%. Genetyczne testy na ojcostwo – tak powszechne w dzisiejszych czasach – nie były jednak dostępne od zawsze. Jak radzono sobie w przeszłości z rozwiązywaniem tego problemu? Opowiadając na to pytanie przytoczę kilka przykładów metod, które można już chyba zaliczyć do historycznych.

Dowiedz się więcej…

Badanie ojcostwa z innych próbek np. z włosa !?

Choć prywatne testy na ojcostwo opierają się zwykle na analizie próbki w postaci wymazu z policzka, a ściślej rzecz ujmując komórek nabłonkowych wyścielających jamę ustną, to istnieje również możliwość wyizolowania DNA z innych – niestandardowych materiałów – zwanych mikrośladami.

Dowiedz się więcej…

Czy test na ojcostwo wymaga analizy DNA ojca i syna?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań, jakie trafiają do laboratoriów specjalizujących się w realizacji prywatnych oraz sądowych testów na ojcostwo jest pytanie o to, czy badania te wymagają analizy DNA pozyskanego od ojca oraz dziecka. Nierzadko pojawiają się nawet pytania czy istnieje jakaś baza danych, za pomocą której można określić pokrewieństwo między dwojgiem ludzi. Postaram się w tym miejscu udzielić odpowiedzi na wszystkie w powyższych kwestii. Aby ułatwić sobie to zadanie wyjaśnię jednak w pierwszej kolejności na czym polega istota samego testu na ojcostwo.

Dowiedz się więcej…

Czy alkohol i marihuana mają wpływ na wynik testu ojcostwa?

Mówi się, że wszystko jest dla ludzi. Ta zasada tyczy się również różnego rodzaju używek, do których zaliczymy m.in. alkohol. Picie napojów tego typu nie jest niczym złym, pod warunkiem, że zachowamy umiar. Wielu klientów decydujących się na realizację testu na ojcostwo zadaje sobie pytanie czy spożycie alkoholu może w jakimś stopniu wpłynąć na wynik badania . A co z innymi używkami, takimi jak choćby marihuana?

Dowiedz się więcej…

Czy badanie ojcostwa realizowane za granicą jest pewne?

Osoby chcące zlecić badanie ojcostwa firmie zagranicznej mają oczywiście taką możliwość. W sieci natkniemy się na całe mnóstwo tego rodzaju ofert. Tym co od razu rzuca się w oczy jest stosunkowo niska cena badania – test można wykonać już za kilkaset złotych! Choć popularność badań na ojcostwo w naszym kraju rośnie, to wciąż dla wielu Polaków wydają się one czymś nieosiągalnym. Nic więc dziwnego, że klienci ciągle poszukują okazji – ofert, które pozwoliłyby im w jak największym stopniu zminimalizować koszty ich realizacji. W efekcie wielu mężczyzn, nierzadko bez zastanowienia, decyduje się na zlecenie badania za granicą. Czy na pewno jest to dobrym rozwiązaniem?

Dowiedz się więcej…

Jak przechowywać próbki do testu na ojcostwo przed wysyłką?

Wielu naszych klientów po otrzymaniu zestawu do samodzielnego pobrania materiału często zadaje sobie pytanie czy po pobraniu, próbki muszą od razu trafić do laboratorium? Wątpliwości są uzasadnione, bo przecież każdemu pacjentowi zależy na tym, aby analizowany materiał był najlepszej jakości, a otrzymany wynik pewny i jednoznaczny. Jak zatem prawidłowo postępować?

Dowiedz się więcej…

Badanie na ustalenie macierzyństwa - kiedy się je wykonuje?

Mówi się, że macierzyństwo jest zawsze pewne. Niestety takie stwierdzenie jest nie do końca prawdziwe. I choć do sytuacji wątpliwego macierzyństwa dochodzi niezwykle rzadko, to czasem wykonanie testu potwierdzającego biologiczne pokrewieństwo między matką a dzieckiem okazuje się przykrą koniecznością. Kiedy?

Dowiedz się więcej…

Jak zlecić badanie na ojcostwo - to bardzo proste!

Mogłoby się wydawać, że procedura zlecenia testu na ojcostwo jest długa i skomplikowana. Tymczasem okazuje się, że aby wykonać takie badanie wystarczy podjąć kilka bardzo prostych kroków. Ponadto cały proces przebiega w sposób dostosowany do indywidulanych potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Poniżej omówię wszystkie niezbędne czynności.

Dowiedz się więcej…

.

Warto przeczytać:

 


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
 

.