czy wiek może wpłynąć na wynik badania ojcostwa?

Czy wiek może wpłynąć na wynik badania ojcostwa?

czy wiek może wpłynąć na wynik badania ojcostwa?Każdej osobie zlecającej test na ojcostwo, bez względu na to czy jest on realizowany zgodnie z procedurą sądową czy też prywatnie, zależy na pewnym i jednoznacznym wyniku. Nie ma w tym nic dziwnego. Badania tego rodzaju są źródłem bardzo ważnych informacji. Dają przecież odpowiedź na pytanie o biologiczne ojcostwo. Rezultat analizy nie może zatem pozostawiać najmniejszych wątpliwości.

Wielu naszych klientów zastanawia się czy wiek będzie odgrywał jakąś rolę podczas genetycznego ustalania ojcostwa.

Dziedziczność, niezmienność, unikatowość, czyli najważniejsze cechy DNA

Badania o których mówimy opierają się ? w dużym skrócie ? na porównaniu materiałów genetycznych wszystkich osób biorących udział w teście. DNA, czyli inaczej kwas deoksyrybonukleinowy zlokalizowany jest w komórkach wszystkich żywych organizmów, a więc także w komórkach człowieka. Jako nośnik informacji genetycznej DNA determinuje biologiczne cechy organizmu. Do najbardziej charakterystycznych właściwości tego kwasu należą dziedziczność, unikatowość oraz niezmienność. Co to oznacza?

Człowiek posiada po dwie kopie materiału genetycznego. Otrzymujemy je od obojga biologicznych rodziców, tak więc jedną z nich dziedziczymy po ojcu, a drugą po matce. Trzeba mieć również na uwadze, że pod względem genetycznym każdy z nas jest inny. Oznacza to, że – za wyjątkiem bliźniąt jednojajowych ? nie ma dwóch identycznych osób. Można zatem śmiało powiedzieć, że każda żywa istota jest w pewnym sensie wyjątkowa i niepowtarzalna. Przychodzimy na świat wyposażeni w określony zestaw genów, który nie ulega zmianie w dalszym życiu. Żadne czynniki zewnętrzne, a więc np. nawyki żywieniowe, nałogi, przebyte choroby czy stosowane leki, nie będą w stanie wpłynąć na znajdujący się w jądrach komórkowych materiał genetyczny. Bez znaczenia pozostanie również to ile mamy lat w momencie badania. W teście mogą zatem uczestniczyć osoby bardzo młode, w średnim, jak i w podeszłym wieku.

Pobór próbek już w drugiej dobie życia

Próbkę do prywatnego i sądowego testu na ojcostwo stanowi najczęściej wymaz z błony śluzowej policzka. Żeby go pozyskać wystarczy potrzeć wewnętrzną stronę obu policzków przeznaczonymi do tego celu patyczkami (wymazówkami) zakończonymi specjalnym aplikatorem. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna i nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla zdrowia czy życia pacjenta. Próbkę do testu można pobrać już w drugiej dobie życia dziecka. Dla zachowania pełnego komfortu najlepiej zrobić to podczas snu.

Oceń