Badanie na ustalenie macierzyństwa – kiedy się je wykonuje?

celiakia_ciazaMówi się, że macierzyństwo jest zawsze pewne. Niestety takie stwierdzenie jest nie do końca prawdziwe. I choć do sytuacji wątpliwego macierzyństwa dochodzi niezwykle rzadko, to czasem wykonanie testu potwierdzającego biologiczne pokrewieństwo między matką a dzieckiem okazuje się przykrą koniecznością. Kiedy?

W jakich okolicznościach zleca się test na macierzyństwo?

Więź łącząca matkę z dzieckiem potrafi być niezwykle silna. Brak fizycznego podobieństwa oraz poczucia emocjonalnej bliskości z potomstwem może więc budzić niepokój każdej młodej mamy. Niepewność jest tutaj głównym czynnikiem, który powoduje, że kobieta podejmuje decyzję o zrobieniu testu na macierzyństwo. Kiedy jeszcze się je wykonuje?

Genetyczne testy na macierzyństwo realizuje się w następujących sytuacjach:

  • Gdy istnieje ryzyko, że dziecko zostało podmienione w szpitalu
  • Gdy adoptowane dziecko i matka spotykają się po latach i chcą potwierdzić istnienie biologicznego pokrewieństwa
  • Gdy matka poddała się zabiegowi in vitro i chce sprawdzić czy wszczepiono jej właściwy zarodek

Jak przebiega badanie?

Test na macierzyństwo niczym nie różni się od testu wykonywanego w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. W obu przypadkach próbkę do analizy stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka, który pobiera się przy użyciu sterylnych wymazówek. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna, dlatego można ją wykonać nawet u całkiem maleńkich dzieci. Z pozyskanego wymazu wyizolowuje się następnie DNA – w przypadku testu na macierzyństwo będzie nim DNA domniemanej matki oraz dziecka. Na podstawie otrzymanych w ten sposób profili genetycznych można potwierdzić lub wykluczyć istnienie pokrewieństwa. Badania tego rodzaju polegają na porównaniu materiału genetycznego dziecka z materiałem genetycznym matki. Test na macierzyństwo jest tak samo skuteczny, jak badanie na ustalenie ojcostwa. Istnienie biologicznego pokrewieństwa zostaje albo wykluczone na 100% albo potwierdzone na ponad 99,99%.

A co jeśli nie można pobrać wymazów?

Istnieje możliwość włączenia do analizy próbek niestandardowych, zwanych mikrośladami. Będą nimi np. szczoteczka do zębów, guma do żucia, smoczek, zużyte patyczki kosmetyczne i chusteczki higieniczne oraz wiele innych. Z uwagi na fakt, że przedmioty te – w przeciwieństwie do wymazówek – nie są sterylne, taki materiał najlepiej dostarczyć w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie można pobrać wymazów.

Oceń