kiedy mówimy o zaprzeczeniu ojcostwa?

Kiedy mówi się o zaprzeczeniu ojcostwa?

Analiza laboratoryjna, którą prowadzi się w celu ustalenia biologicznego ojcostwa może dać jeden z dwóch potencjalnych wyników: potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem sięgającym powyżej 99,999% lub 100% wykluczyć istnienie więzi biologicznych między uczestnikami badania. Kiedy mówi się o tym drugim przypadku, a więc całkowitym zaprzeczeniu domniemanego ojcostwa?

Marker genetyczny – co to takiego?

Wszystkie testy na ojcostwo opierają się na analizie tzw. układów niekodujących (inaczej markerów genetycznych, bądź loci), czyli charakterystycznych odcinków DNA. To właśnie one tworzą indywidualny dla każdego człowieka profil genetyczny. Na wyniku zapisuje się je w formie dwóch liczb. Jedną z nich dziedziczymy po matce, a drugą po ojcu.

Kiedy mówimy o wykluczeniu ojcostwa?Wynik wykluczający ojcostwo

Kiedy test wyklucza ojcostwo?

Aby test DNA mógł potwierdzić ojcostwo, wszystkie z analizowanych u ojca i dziecka markerów genetycznych muszą być ze sobą zgodne. Wykluczenie ojcostwa następuje natomiast w sytuacji, gdy w co najmniej 4 z 24 badanych markerów wystąpi rozbieżność. Może się też zdarzyć, że – np. w wyniku wystąpienia mutacji genetycznej lub podejrzenia ojcostwa u dwóch blisko spokrewnionych osób – otrzymany rezultat będzie niejednoznaczny, czyli ujawni 1-2 różnice. W takiej sytuacji koniecznie staje się włączenie materiału pochodzącego od matki.

Oceń