W jakich sytuacjach warto wykonać test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo to forma testu DNA na ojcostwo dedykowana dla kobiet. Wbrew pozorom, macierzyństwo nie zawsze jest w 100% pewne. Badanie genetyczne pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie macierzyństwa – badanie może być wykorzystywane do celów prywatnych, jak i przy zachowaniu odpowiednich procedur – do celów sądowych.

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?
Test na ojcostwo a test na macierzyństwo – czy jest jakaś różnica?
Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo?
Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwo?

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?

Test na macierzyństwo na ogół wykonuje się w kilku sytuacjach. Najczęściej decydują się na niego kobiety, które przed laty zostały rozdzielone z dzieckiem, które np. trafiło do adopcji. Badanie DNA wykonywane jest u kobiet, które zaszły w ciążę przy pomocy metody in vitro lub w przypadku podejrzenia przypadkowej zamiany niemowląt w szpitalu. Takie sytuacje nie są częste, jednak nie można ich wykluczyć – szczególnie jeśli pojawiają się inne czynniki mogące wzbudzać wątpliwości odnośnie rodzicielstwa.

Test na ojcostwo a test na macierzyństwo – czy jest jakaś różnica?

Test na macierzyństwo i test na ojcostwo są identyczną analizą genetyczną. Badania przebiegają w taki sam sposób, można do nich wykorzystać również takie same próbki. Różnica polega wyłącznie na nazwie badania, które może wykonać zarówno domniemany ojciec, jak i matka dziecka.

Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo?

Do testu na macierzyństwo standardowo wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka pobrany zarówno od kobiety, jak i od dziecka. Badanie można przeprowadzić również na podstawie próbek krwi czy tzw. mikrośladów. Od rodzaju próbki zależy sposób przeprowadzania badania, co może mieć wpływ na ostateczną cenę badania DNA.

Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwo?

Wszystkie testy na rodzicielstwo zapewniają wynik w maksymalnie 10 dni roboczych od daty dostarczenia próbki do laboratorium. Dotyczy to zarówno testów genetycznych na ojcostwo, jak i testów na macierzyństwo. Do podanej liczby dni nie zalicza się weekendów oraz świąt. Laboratoria oferują dostęp do wyników online, dlatego też nie trzeba dodatkowo czekać na przysłanie ich pocztą.