W jakich okolicznościach wykonuje się badanie macierzyństwa?

Badanie macierzyństwa jest coraz popularniejszą wersją badania na ojcostwo. Wbrew pozorom jest wiele sytuacji, w których macierzyństwo nie jest jednoznaczne – może to dotyczyć kobiet rozdzielonych ze swoimi dziećmi przed laty czy korzystających z zapłodnienia in vitro. Zdarzają się ponadto rzadkie przypadki zamiany noworodków w szpitalu.

Jak wykonać badanie macierzyństwa?
Jak zlecić badanie macierzyństwa?
Czy badanie macierzyństwa można wykonać w przychodni?
Czy można ustalić macierzyństwo z procedurą sądową?

Jak wykonać badanie macierzyństwa?

Badanie macierzyństwa wykonuje się tak, jak test na ojcostwo. Po zleceniu badania wystarczy dostarczyć próbkę z materiałem genetycznym do laboratorium. Zazwyczaj do badania na macierzyństwo wykorzystuje się wymaz pobierany z wewnętrznej strony policzka, który można pobrać samodzielnie i przesłać próbki do analizy za pośrednictwem kuriera. Rzadziej wykorzystuje się np. próbkę krwi żylnej czy tzw. mikroślady.

Jak zlecić badanie macierzyństwa?

Badanie macierzyństwa warto zlecić drogą online poprzez stronę internetową lub ewentualnie drogą telefoniczną. Dzięki temu można oszczędzić czas i zlecić badanie bez konieczności wychodzenia z domu. W wyznaczonym terminie dostarcza się próbki, które następnie są poddawane analizie DNA. Cały proces zlecania i wykonywania badań może zostać przeprowadzony nawet bez konieczności odbywania wizyty w laboratorium.

Czy badanie macierzyństwa można wykonać w przychodni?

W przychodniach można wykonać badanie na macierzyństwo, o ile znajduje się w nich placówka laboratorium genetycznego lub punkt partnerski, do którego można dostarczyć próbki. W ramach NFZ nie ma bowiem możliwości wykonania badań genetycznych na ojcostwo/macierzyństwo. Badania te realizowane są przez laboratoria w ramach usług komercyjnych.

Czy można ustalić macierzyństwo z procedurą sądową?

Zdarza się, że testy na macierzyństwo są zlecane do wykonania przez sąd przy zachowaniu określonych procedur. Jest to wynik prowadzonego postępowania, w których stroną może być zarówno domniemana matka, jak i dziecko. Wynik takiego badania DNA może być traktowany jako dowód w sprawie, w przeciwieństwie do testów wykonywanych prywatnie.