Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

Ustalenia ojcostwa z wykorzystaniem testu na ojcostwo można dokonać w dowolnym momencie. Nie ma znaczenia czy chcesz zrobić test na ojcostwo w ciąży, po narodzinach czy po kilku lub kilkudziesięciu latach. Badania genetyczne zwiększają wiele możliwości! Wydawać się może, że w każdej sytuacji jesteśmy w stanie ustalić ojcostwo. Co w momencie, gdy chodzi o ustalenie ojcostwa po śmierci ojca? W tym artykule przedstawiamy kilka możliwości!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak ustalić ojcostwo po śmierci ojca – w badaniu nie musi uczestniczyć domniemany ojciec

Jak ustalić ojcostwo gdy ojciec nie żyje – czym są mikroślady

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca – jak długo czeka się na wynik

Jak ustalić ojcostwo po śmierci ojca – w badaniu nie musi uczestniczyć domniemany ojciec

Badania genetyczne z roku na rok dostarczają coraz to nowych możliwości! Zaawansowana technologia pozwala na zbadanie wielu skomplikowanych spraw. Jedną z nich jest z pewnością ustalenie ojcostwa po śmierci ojca. Z jakich metod można skorzystać? Jak ustalić ojcostwo po śmierci ojca? Dowiedz się czym jest analiza statystyczna oraz analiza chromosomu Y.

Analiza statystyczna najczęściej stosowana jest w przypadku, gdy dzieckiem domniemanego ojca jest dziecko płci żeńskiej. Jak ustalić ojcostwo po śmierci ojca z wykorzystaniem analizy statystycznej? Polega ona na dołączeniu dodatkowych osób do badania – w tym jedna z nich musi być płci żeńskiej. Od dodatkowych osób pobiera się materiał DNA na podstawie, którego wyodrębniane są ich profile genetyczne. Ostatnim krokiem jest porównanie uzyskanych profili z profilem genetycznym dziecka, laboratorium dokonuje zaawansowanych analiz, których rezultatem jest wskazanie prawdopodobieństwa występowania pokrewieństwa między danym dzieckiem, a badanymi osobami.

Inną metodą, która można zastosować, angażując mniejszą liczbę osób jest analiza chromosomu Y. Ważne jest, aby pamiętać, że ustalenie ojcostwa po śmierci ojca tą metodą możliwe jest, gdy dziecko domniemanego ojca jest płci męskiej. Chromosom Y jest dziedziczony w identyczny sposób przez każdego męskiego członka danej rodziny. Badanie obejmuje 23 markery DNA, znajdujące się w tym właśnie chromosomie. Jak ustalić ojcostwo po śmierci ojca? Gdy domniemany ojciec posiada krewnych płci męskiej z pewnością nie będzie to problemem – w badaniu udział wziąć może m.in. jego brat, ojciec bądź dziadek.

Jak ustalić ojcostwo gdy ojciec nie żyje – czym są mikroślady?

Jest jeszcze jeden sposób mówiący o tym, jak ustalić ojcostwo, gdy ojciec nie żyje. Badanie na mikrośladach daje taką możliwość nawet po latach od śmierci ojca. Czym są mikroślady? Mikroślady to wszystkie próbki, na których jesteśmy w stanie wyodrębnić materiał genetyczny danej osoby. Za mikroślady mogą posłużyć ślady biologiczne takie jak krew, fragmenty naskórka, włosy z cebulkami, ślina itp. Najczęściej jednak w badaniach na mikrośladach wykorzystuje się przedmioty używane przez wskazaną osobę – szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, niedopałek papierosa, guma do żucia, klapki noszone na gołą stopę itp. Możliwości jest wiele, należy jednak pamiętać by zlecając badanie na mikrośladach mieć pewność, że przekazywana próbka na pewno należała do osoby, która ma być objęta badaniem ojcostwa. Doświadczone laboratorium nawet po wielu latach będzie w stanie uzyskać profil genetyczny zmarłej osoby z dostarczonego przedmiotu.

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca – jak długo czeka się na wynik?

Jak ustalić ojcostwo gdy ojciec nie żyje? Istnieją 3 metody, dzięki którym ustalenie ojcostwa po śmierci ojca jest możliwe – test na ojcostwo z mikrośladów, analiza chromosomu Y oraz analiza statystyczna. Każda z tych metod się sprawdzi, a ich wybór warunkowany jest głównie przez okoliczności, które dotyczą danej sprawy. Badanie na ojcostwo niezależnie od metody dostarcza pewny i jednoznaczny wynik, który raz na zawsze rozwiewa wszelkie wątpliwości. Ludzkie DNA jest niezmienne, więc nie będzie konieczności powtarzania badania. Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca trwa zazwyczaj od 10 do 15 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium.

To może Cię zainteresować: Pewne i dyskretne badanie ojcostwa na podstawie dowolnej próbki