Testy na ojcostwo – ważne informacje

Każdy z nas może zostać postawiony w sytuacji, w której konieczne będą przeprowadzone testy na ojcostwo. Jest to bardzo ważne badanie, którego wynik wpływa na życie zarówno dziecka jak i domniemanego ojca. Oczywiście mowa tutaj nie tylko o kwestiach finansowych, ale także o innych zobowiązaniach – takich jak odpowiedzialność za wychowanie. Co zatem warto wiedzieć?

Testy na ojcostwo - gdzie go zrobić, jakie są warunki, Jakie są korzyści z przeprowadzenia testu na ojcostwo, Czy da się przeprowadzić testy na ojcostwo z genotypu krewnych zmarłego ojca, Czy można zrobić testy na ojcostwo przy okazji amniopunkcji

Testy na ojcostwo – gdzie go zrobić, jakie są warunki?
Jakie są korzyści z przeprowadzenia testu na ojcostwo?
Czy da się przeprowadzić testy na ojcostwo z genotypu krewnych zmarłego ojca?
Czy można zrobić testy na ojcostwo przy okazji amniopunkcji?

Testy na ojcostwo – gdzie go zrobić, jakie są warunki?

Kiedy zdecydujemy się na przeprowadzenie badania może pojawić się pytanie testy na ojcostwo – gdzie go zrobić, jakie są warunki? Miejscem wykonywania takich badań DNA jest odpowiednie laboratorium specjalizujące się w tej dziedzinie. Można nawiązać kontakt z placówką za pośrednictwem strony internetowej np. poprzez zamieszczony tam numer telefonu. Nie jest konieczne udawanie się tam osobiście. Natomiast warunkiem zlecenia testów DNA jest posiadanie materiału genetycznego dziecka, matki i domniemanego ojca oraz zgód na wykonanie badania. W przypadku problemów z uzyskaniem zgody można złożyć odpowiedni pozew w sądzie.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia testu na ojcostwo?

Na pewno główną korzyścią jaką daje nam przeprowadzenie testu DNA na ojcostwo jest spokój. Dziecko dla każdego z nas jest bardzo ważne, ponieważ poświęcamy mu kolejne kilkanaście lat naszego życia. Dlatego kiedy pojawiają się wątpliwości warto mieć pewność czy faktycznie możemy wziąć pełną odpowiedzialność za małego człowieka.

Czy da się przeprowadzić testy na ojcostwo z genotypu krewnych zmarłego ojca?

Niestety może zdarzyć się, że domniemany ojciec umrze przed przeprowadzeniem badania na ojcostwo. Zatem czy da się przeprowadzić testy na ojcostwo z genotypu krewnych zmarłego ojca? Jeżeli od momentu śmierci upłynął już dłuższy czas i nie ma możliwości pobrania materiału genetycznego z przedmiotów osobistych mężczyzny można zaangażować krewnych. Trzeba pamiętać, że muszą to być osoby płci męskiej np. dziadek dziecka.

Czy można zrobić testy na ojcostwo przy okazji amniopunkcji?

Amniopunkcja jest niestety inwazyjną metodą pobierania płynu owodniowego, który można wykorzystać zlecając testy na ojcostwo w ciąży. Trzeba jednak pamiętać, aby amniopunkcja była przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarza, który do wykonania tego zabiegu będzie używać również USG.