Testy na ojcostwo – ich rodzaj
Badanie na ojcostwo to jedyna wiarygodna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Laboratoria genetyczne oferują kilka typów analiz, które można zlecać do celów prywatnych. Badania nie są refundowane, jednak można je wykonać w stosunkowo niskiej cenie – z tego też powodu badania na ojcostwo cieszą się rosnącą popularnością.
Badanie na ojcostwo – jakie są rodzaje badań?
Badanie na ojcostwo – jak przebiega?
Badanie na ojcostwo – czy dziecko może nie wyrazić zgody?
Badanie na ojcostwo – kiedy się zdecydować?
Badanie na ojcostwo – jakie są rodzaje badań?
Badania DNA na ojcostwo mogą opierać się na kilku typach analiz. Najczęściej wykorzystuje się badanie DNA na ojcostwo na podstawie wymazów z wewnętrznej strony policzka, które można pobierać samodzielnie. Do badania nadają się ponadto próbki krwi żylnej. Dziecko oraz domniemany ojciec mogą zostać poddani także badaniu mikrośladów – w tym celu laboratorium wyodrębnia DNA znajdujące się na takich przedmiotach jak używany grzebień, smoczek czy maszynka do golenia. Najdroższym typem badań na ojcostwo są analizy dostępne od 8 tygodnia ciąży.
Badanie na ojcostwo – jak przebiega?
Badanie genetyczne na ojcostwo wymaga pobrania próbki od domniemanego ojca oraz od dziecka. Kiedy próbki trafią do laboratorium są poddawane analizie genetycznej, która porównuje materiał genetyczny. Po wykonaniu badania w około 5-10 dni roboczych osoba zamawiająca badanie otrzymuje wynik testu na ojcostwo – potwierdzający lub wykluczający ojcostwo.
Badanie na ojcostwo – czy dziecko może nie wyrazić zgody?
Dziecko nie musi wyrażać zgody na testy na ojcostwo, szczególnie jeśli analiza odbywa się za zgodą opiekunów prawnych. Tak naprawdę badania do celów prywatnych nie wymagają wyrażenia zgody osób poddanych badaniu. Często zdarza się, że analizy na podstawie mikrośladów są wykonywane bez informowania o tym osoby, która jest poddawana badaniu. Jest to dozwolone, ponieważ zlecający badanie wykonuje je do celów prywatnych, a laboratorium nie ingeruje w to, jakie próbki dostarcza.
Badanie na ojcostwo – kiedy się zdecydować?
Na badanie na ojcostwo można zdecydować się w każdym momencie po narodzinach dziecka, a nawet jeszcze na etapie trwania ciąży. Zazwyczaj analizy są wykonywane, kiedy ojcostwo budzi wątpliwości. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, np. kiedy zostanie wykryta zdrada małżeńska lub kobieta miała jednocześnie więcej niż jednego partnera.