Test ojcostwa – ile kosztuje? Jak przebiega?

Test ojcostwa jest testem DNA wykonywanym w momencie, kiedy chcemy ustalić lub wykluczyć ojcostwo albo w przypadku, gdy chcemy ustalić pokrewieństwo z innymi osobami. Na przestrzeni lat technika wykonywania testu na ojcostwo uległa rozwojowi i nie trzeba czekać z jego wykonaniem do narodzin dziecka, gdyż istnieje możliwość zrobienia go podczas trwania ciąży. Jak wygląda badanie i jaki jest jego koszt?

Test ojcostwa – jak przebiega ?
Test ojcostwa – ile zapłacimy ?
Test ojcostwa, a czas oczekiwana na wyniki
Test ojcostwa, jaka jest wiarygodność ?

Test ojcostwa – jak przebiega?

Moment, w którym dowiadujemy się, że będziemy rodzicami jest jednym z najpiękniejszych w naszym życiu a przynajmniej dla większości z nas, co zrobić, gdy ten cudowny moment zamienia się w chwilę zawahania i pytanie – czy dziecko na pewno jest moje? Nie jest to droga bez wyjścia, gdyż rozwiązanie nasuwa się samo – wykonanie testu ojcostwa. Badanie DNA może zostać również wykonane, gdy toczy się postępowanie alimentacyjne lub o ustalenie ojcostwa przed sądem na polecenie prokuratury lub sędziego. Inżynieria genetyczna daje nam możliwość wykonania testów przed porodem oraz w momencie, gdy dziecko jest już na świecie.

W obu przypadkach pobierany jest materiał genetyczny:

  • od ojca: w postaci wymazu z policzka lub z krwi żylnej lub na podstawie mikrośladów, czyli śladów pozostawionych na rzeczach codziennego użytku np. guma do żucia, grzebień, patyczki do uszu.
  • od dziecka: wymaz z policzka lub pobranie krwi żylnej albo, w przypadku dziecka nienarodzonego, próbki pobierane są podczas inwazyjnych badań prenatalnych (amniopunkcja). Istnieje również możliwość badania nieinwazyjnego materiału genetycznego płodu poprzez wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki. Takie badanie daje wiarygodny wynik od około 9 tygodnia ciąży.

Pobrany materiał genetyczny jest analizowany w laboratorium pod kątem podobieństwa 16 lub 24 markerów genetycznych, które są unikatowe. Ilość wspólnych lub różnych alleli w wyizolowanym DNA pokazuje stopień pokrewieństwa między badanymi osobami.

Test ojcostwa – ile zapłacimy?

Cena testu ojcostwa zależy od tego czy wykonujemy je prywatnie, czy na zlecenie sądu. Gdyż pewne procedury będą wymagały wydania opinii. Koszty uzależnione są również od szybkości uzyskania wyniku oraz sposobu wykonania badania. W przypadku testu DNA wykonywanego podczas ciąży cena może osiągnąć nawet 7000 zł. Najczęściej jednak  koszt waha się pomiędzy 500 zł a 2000 zł.

Test ojcostwa a czas oczekiwana na wyniki

Wynik testu ojcostwa możemy otrzymać już po ok. 5-10 dniach. Istnieje możliwość uzyskania go już na drugi dzień. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem kosztów.

Test ojcostwa – jaka jest wiarygodność?

Test ojcostwa wykonany laboratoryjnie daje 99,99% wiarygodności, co do podobieństwa materiału genetycznego. Jego prawdziwość jest więc ciężka do podważenia.