Test na ojcostwo – zanim przeprowadzisz badanie

Test na ojcostwo jest jedynym pewnym potwierdzeniem lub zaprzeczeniem pochodzenia dziecka. Dlatego nie warto odkładać decyzji odnośnie przeprowadzenia badania. Pozwala ono uniknąć niepotrzebnych sporów, gdyż dobro dziecka jest zawsze najważniejsze. Jednak zanim przystąpimy do badania warto zapoznać się z kilkoma informacjami. 

Test na rodzicielstwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach?
Test na rodzicielstwo – jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Test na rodzicielstwo – tylko testy genetyczne dadzą Ci pewność
Test na rodzicielstwo – jakie są koszty ustalenia ojcostwa?

Test na rodzicielstwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach?

Nie zawsze decyzja o przeprowadzeniu badania DNA zostaje podjęta w niedługim czasie od narodzin dziecka. Powstaje zatem pytanie: Test na rodzicielstwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić test nawet w wieku dorosłym. Ludzkie DNA jest niezmienne, a więc wiek nie spowoduje zafałszowania wyniku. 

Test na rodzicielstwo – jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa? 

To jedno z najważniejszych pytań. Najprostszym sposobem będzie pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka dziecka oraz rodziców. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Na szczęście można dostarczyć do laboratorium tzw. próbki dyskretne. Są to przedmioty, na których znajdziemy DNA danej osoby np. smoczek dziecka, szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa itp. 

Test na rodzicielstwo – tyko testy genetyczne dadzą Ci pewność

Tutaj trzeba przyznać, że kiedy przeprowadzamy test na rodzicielstwo – tyko testy genetyczne dadzą Ci pewność. Bowiem badanie DNA na ojcostwo nie może wskazać błędnego wyniku. Jedyną przeszkodą w przeprowadzeniu badania może być niedokładnie pobrany materiał (w przypadku pobierania samemu w domu). W takim przypadku zostaniemy poproszeni o dodatkowe pobranie. 

Test na rodzicielstwo – jakie są koszty ustalenia ojcostwa? 

Jest to dosyć ważna kwestia. Oczywiście wpływ na cenę badania ojcostwa ma wiele czynników, m.in rodzaj próbek czy szybkość wykonania badania. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie warto podejmować współpracę z laboratorium, które podaje zaniżone ceny lub nie posiada odpowiednich certyfikatów.