Test na ojcostwo- przeciwwskazania i ich procedura

Test na ojcostwo wykonany jest, aby potwierdzić lub zaprzeczyć tożsamości ojca dziecka. Jest to możliwe dzięki możliwości porównania unikatowego kodu genetycznego dziecka, z DNA rodzica. Jak jednak wygląda ta procedura, z której z roku na rok korzysta rosnąca liczba osób?

Czy istnieją przeciwwskazania do testu na ojcostwo?

Dlaczego testy na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?

Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo?

Czy procedura wykonania testu na ojcostwo jest prosta?

Czy istnieją przeciwwskazania do testu na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo jest nieinwazyjne i bezpieczne, nie występują więc przesłanki mówiące, żeby testu DNA nie wykonywać. Ponadto, to DNA jest materiałem testu, na które nie mają wpływu żadne czynniki zewnętrzne.

Dlaczego testy na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?

Przede wszystkim rośnie świadomość społeczeństwa, w którym jeszcze kilka, kilkanaście lat temu mało kto wiedział o możliwości wykonania takiego badania DNA. Poszerza się również oferta laboratoriów, co tym samym urozmaica cenę testów na ojcostwo. Według danych zebranych przez Zakład Medycyny Sądowej w Warszawie, które mówią, że średnio co 12 Polak wychowuje nieswoje dziecko. Obawa przed niewiernością partnerki stanowi więc jeden z głównych powodów, dla których mężczyźni decydują się na wykonanie genetycznego badania na ojcostwo.

Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo?

Nie ma potrzeby powtarzania testu DNA na ojcostwo, chyba że badanie zostało przeprowadzone w laboratorium o złej sławie. Badania DNA, na podstawie którego bazuje, jest niezmienne, tak więc wynik odpowiednio przeprowadzonego testu nie podlega dyskusji.

Czy procedura wykonania testu na ojcostwo jest prosta?

W zależności od preferowanej opcji możemy udać się na wykonanie badania do laboratorium, gdzie procedurą zajmą się osoby do tego upoważnione. Inną możliwością jest zamówienie specjalnego zestawu testowego. Najczęściej test DNA na ojcostwo polega na pobraniu wymazu błony śluzowej jamy ustnej. W rzeczywistości jest to więc potarcie patyczkiem wewnętrznej strony policzka. Alternatywą jest zbadanie mikrośladów. W takiej sytuacji przekazuje się dowolny przedmiot naznaczony DNA osoby badanej, umieszczając go w sterylnej kopercie. Summa summarum, procedura wykonania testu jest prosta i nikomu nie powinna sprawić kłopotu.