Test na ojcostwo – jak przygotować się do badania?

Jedyną pewną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa jest wykonanie badań genetycznych. Test ojcostwa można zlecić w laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju. Jeśli istnieje podejrzenie co do ojcostwa wychowywanego dziecka, warto zlecić proste badanie, które może pomóc w pozbyciu się wątpliwości.

Test ojcostwa – jakie są rodzaje badań?
Test ojcostwa – ile kosztuje badanie?
Test ojcostwa – czy trzeba się przygotować przed badaniem?
Test ojcostwa – ile trzeba czekać na wynik?

Test ojcostwa – jakie są rodzaje badań?

Test ojcostwa występuje w zróżnicowanej formie, dlatego zapewnia możliwość sprawdzenia pokrewieństwa na kilka sposobów. Najczęściej wykonuje się testy na podstawie wymazów – dostępne są również badania DNA z krwi, a także na podstawie mikrośladów. Najbardziej zaawansowana diagnostyka jest możliwa do wykonania nawet na wczesnym etapie ciąży. Badania na ojcostwo można wykonywać do celów prywatnych lub na zlecenie sądu.

Test ojcostwa – ile kosztuje badanie?

Ceny badań na ojcostwo są zróżnicowane i często zależą od zakresu badania oraz ilości analizowanych próbek. Najtańsze badania DNA na ojcostwo na podstawie wymazu można wykonać już za 500 złotych. Badania na podstawie mikrośladów kosztują około 700 złotych. Za analizę wykonywaną na zlecenie sądu należy zapłacić 1500-1700 złotych, ale najdroższe są testy ojcostwa wykonywane w czasie ciąży – ich koszt sięga 7 tysięcy złotych.

Test ojcostwa – czy trzeba się przygotować przed badaniem?

Test na ojcostwo nie wymaga specjalnych przygotowań – dotyczy to zarówno pobierania wymazu z policzka, jak i próbki krwi żylnej. DNA nie jest bowiem zależne od czynników takich jak choćby bycie na czczo. Warto stosować się do zaleceń instrukcji dołączonej do zestawu pobraniowego, dzięki czemu można w prawidłowy sposób pobrać próbkę.

Test ojcostwa – ile trzeba czekać na wynik?

W przypadku badań genetycznych na ojcostwo opierających się na tradycyjnym wymazie z policzka, czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo wynosi zwykle 5 dni roboczych. Kiedy do badania wykorzystywane są mikroślady, czas ten wydłuża się do 7-10 dni roboczych. Niektóre laboratoria za dodatkową opłatą umożliwiają przyśpieszenie uzyskania wyniku – warto zapytać o taką usługę.