Test na ojcostwo- czy zgoda matki jest wymagana?

Badania DNA są kluczowe w kwestii rozwiania wątpliwości dotyczących rzeczywistego ojcostwa. Ich cena oraz czas oczekiwania na wynik mogą się jednak różnić w zależności od czasu wykonywania badania, jednostki zlecającej ich wykonanie, czy też kliniki je przeprowadzającej. Wiarygodność testu jest z kolei kluczową kwestią, która nie powinna budzić wątpliwości, stąd też ważne jest wybranie jak najbardziej wiarygodnego miejsca do przeprowadzenia badania, 

Czy trzeba mieć zgodę matki, aby przeprowadzić test na ojcostwo?
Jak bardzo wiarygodny jest test na ojcostwo?
Ile pieniędzy zapłacimy za test na ojcostwo?
Kiedy będą wyniki testu na ojcostwo?

Czy trzeba mieć zgodę matki, aby przeprowadzić test na ojcostwo?

Wielu ojców zastanawia się, czy trzeba mieć zgodę matki, aby przeprowadzić test na ojcostwo. Dla potrzeb prywatnych zgoda na badanie nie jest wymagana. Wykonanie badania prywatnie może jednak wymagać od matki chęci do współpracy w kwestii badania. Jeżeli natomiast test na ojcostwo jest zlecany przez sąd w wyniku sprawy lub na wniosek osoby zainteresowanej, stawienie się matki wraz z dzieckiem na pobraniu materiału do badań będzie obowiązkowe. 

Jak bardzo wiarygodny jest test na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo wynosi zazwyczaj 99,98 %. Prawdopodobieństwo to dotyczy zarówno potwierdzenia jak i zaprzeczenia domniemanego ojcostwa. Zastanawiając się więc, jak bardzo wiarygodny jest test na ojcostwo, można mieć pewność, że jego wynik graniczyć będzie z pewnością. 

Ile pieniędzy zapłacimy za test na ojcostwo?

Na pytanie, ile pieniędzy zapłacimy za test na ojcostwo nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena testu na ojcostwo będzie różniła się bowiem w zależności od rangi ośrodka, który będzie przeprowadzał badania oraz od okoliczności, w jakich zostały one zlecone. Ceny prywatnego badania mogą wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli z kolei badania jest przeprowadzone na zlecenie sądu, a okoliczności życiowe strony postępowania uniemożliwiają poniesienie kosztów, sąd może wydać postanowienie o zwolnieniu z kosztów sądowych, w tym kosztów testu na ojcostwo.  

Kiedy będą wyniki testów na ojcostwo?

Osoby, które poddają się badaniu często zadają sobie pytanie, kiedy będą wyniki testu na ojcostwo. Nie ma określonego terminu uzyskania wyniku badania, jednak zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu dni.